gr. V TROPICIELE

Liczba odwiedzających: 1500

W czerwcu dzieci z grupy Tropicieli i Odkrywców, po raz ostatni w tym roku szkolnym, spotkały się na zajęciach edukacyjnych Bezpieczne lato w ramach ogólnopolskiej akcji Dzieci uczą rodziców. W trakcie zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się: jak bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu, jak bezpiecznie i ciekawie spędzać czas w lesie, nad wodą i w górach, jak bezpiecznie odpoczywać w domu. Przedszkolaki wykazały się dobrą znajomością zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas letniego wypoczynku. Wszystkim życzymy wesołych i bezpiecznych wakacji.

Zabawy na zamku "dmuchańcu".

15 czerwca odbył się kolejny koncert uwielbianego przez dzieci zespołu PUCH PUCH. Przedszkolaki poznały afrykański instrument wykonany z tykwy oraz werbel.

 

W dniu 27 maja dzieci z grupy Tropicieli oraz Odkrywców uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych pod tytułem Zdrowa Ziemia w ramach ogólnopolskiej akcji „Dzieci uczą rodziców”. Spotkanie to było fascynująca podróżą do świata ekologii. Podczas prezentacji multimedialnej przedszkolacy szukali odpowiedzi na pytania: Jak dbać o środowisko? Jak segregować odpady? Co to jest smog? Czym jest ekologia? Podczas zajęć dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat zagadnień związanych z ochroną środowiska.

18 maja odbył się kolejny z serii koncertów zespołu „PUCH – PUCH „pt. „ Słoneczko i deszczyk”. Dzieci wesoło bawiły się przy dźwiękach gitary i tamburynu. Poznali również ciekawy instrument : zaklinacz deszczu, znany również jako kij deszczowy.

W poniedziałek 17 maja Topiciele wzięli udział w warsztatach ceramicznych. Modelowali, lepili. Ozdobili pamiątkowe miseczki dociskając do nich liście. Niebawem miseczki zostaną wypalone i 31 maja pomalowane przez dzieci.

Urodzinowy tydzień u Tropicieli obfitował w wiele atrakcji. Dzieci przypomniały sobie kim jest Koszałek Opałek – patron naszego przedszkola. Zapoznały się też z postacią Marii Konopnickiej. Odwiedził nas iluzjonista, sami również czarowaliśmy podczas doświadczeń z balonami. Zjedliśmy tort, bawiliśmy się i eksperymentowaliśmy podczas „Żółtego Dnia”. Wspólnie wykonaliśmy też księgę poświęconą podróżom Koszałka Opałka do różnych miejsc. Rozwijaliśmy zdolności plastyczne lepiąc postać krasnala z plasteliny jak i fizyczne wykorzystując butelki plastikowe do budowania toru przeszkód. Tydzień zakończył się wręczeniem ekologicznych książeczek wraz z pamiątkową wkładką.

W kwietniu przeprowadzone zostały zajęcia pt. „Polska - mój dom” podczas których przedszkolaki wybrały się na wędrówkę po Polsce w strojach ludowych. Dzieci poznały charakterystyczne miejsca różnych miejscowości oraz tradycje i zwyczaje wybranych regionów Polski.

W pierwszym tygodniu maja Tropiciele odkrywali świat muzyki i instrumentów. Rozpoznawaliśmy różne dźwięki, rozwijaliśmy sprawność manualną i poczucie rytmu podczas tworzenia naszej małej orkiestry. Dzieci same zrobiły instrument muzyczny- grzechotkę. Wiele radości dało dzieciom granie piosenek na " Kolor Piano".

Dnia 19.04.2021r. dzieci z grupy Tropiciele uczestniczyły w zajęciach badawczych pt. "Czarodziejskie lustro", podczas których zostały zapoznane z techniką tworzenia lustra i biżuterii.               

„Koszałkowe” urodziny czas zacząć!

15 kwietnia Rozpoczynamy Świętowanie Dnia Naszego patrona. Z powodu sytuacji epidemiologicznej obchody dni „Koszałkowych” będą przedłużone do 15 maja.

Prosimy aby dzieci uczęszczające w tym tygodniu do przedszkola w czwartek 15 kwietnia przyszły ubrane na żółto.

Osoby pozostające w domach również zachęcamy tego dnia o żółty akcent w ubiorze i przesyłanie zdjęć do wychowawców grup.

"Żółty dzień" u Tropicieli. Dziękujemy mamie Adriana, Ani, Marysi i Zosi J. za zdjęcia.

Właściwe obchody Święta Koszałka Opałka planujemy na tydzień 10-14 maja 2021 r.

W tych dniach nastąpi również rozstrzygnięcie konkursu „MAŁE I DUŻE KOSZAŁKA OPAŁKA PODRÓŻE”. Przewidujemy upominki dla każdego przedszkolaka od naszego Patrona oraz pamiątkowe dyplomy dla uczestników konkursu.

 

Ekologiczny Koszałek Opałek - konkurs

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE „MAŁE I DUŻE KOSZAŁKA OPAŁKA PODRÓŻE”

Z okazji urodzin naszego patrona Koszałka Opałka zachęcamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie pod hasłem „Małe i duże Koszałka Opałka podróże”.

Jeśli lubisz prace plastyczne i podróże – namaluj, narysuj, wyklej lub wykonaj kukiełkę krasnalka (z wykorzystaniem surowców wtórnych) w podróży w dowolnym miejscu, które Ci się podoba lub zaproś go do swojej miejscowości i tam sportretuj.

Do końca kwietnia prosimy o przesłanie zdjęć z podróży Koszałka na adresy e-mailowe wychowawców.

Po powrocie do przedszkola zachęcamy do zabrania ze sobą swoich Krasnali, by każdy mógł zobaczyć efekty Waszej pracy.

Z przyniesionych Koszałków zostanie stworzona wystawa. Uruchomcie wyobraźnię i zabierzcie Koszałka Opałka w ciekawą podróż, dokądkolwiek zechcecie!

Dziękujemy mamie Marysi W. , Zosi J. i Ali P. za przesłane zdjęcia.

 

Dbamy o Ziemię - 12.04.2021 - 16.04.2021.docx (24 KB)

Tropiciele dbają o środowisko-Ania posprzątała las.                                                                                                                                                                                                                               Dziękujemy Zosi za zdjęcia.

Dziękujemy mamie Zosi J. i Marysi za wysyłanie zdjęć prac.

Dziękujemy serdecznie mamie Marysi za współpracę i zdjęcia.

Dziękujemy bardzo Zosi i jej mamie za przesłane zdjęcia.

WIOSNA NA WSI - GR. TROPICIELE, 06.04.2021 - 09.04.2021.docx (22 KB)

wielkanoc.jpg (133 KB)

 

W trudnym, ale przecież jak zawsze wyjątkowym czasie zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich dzieci i rodziców. Niech ten szczególny czas przyniesie wzajemną życzliwość, prawdziwą radość oraz zdrowie.

Wesołych Świąt!

 

Drodzy Rodzice. Nasze przedszkole bierze udział w Dniach Bezpiecznego Internetu 2021. Zapraszamy chętnych Rodziców i Dzieci do narysowania plakatu nawiązującego do tematu i przesłanie zdjęcia na adres mailowy przedszkola do 02.04.2021 r.

148214105_131849998798194_5192908450825462964_n (1).jpg (59 KB)

V, WIELKANOC - GR. TROPICIELE, 29.03.2021 - 02.04.2021.docx (19 KB)

26 marca Odkrywcy oraz Tropiciele uczestniczyli wspólnie w zajęciach pt. W świecie ekonomii organizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Dzieci uczą rodziców. Wyruszając do świata finansów, dowiedziały się czym jest pieniądz, jaka jest jego historia oraz jakie ma znaczenie w życiu człowieka. Rozmawiały także o tym, czym różni się potrzeba od zachcianki. Celem zajęć było kształtowanie świadomości dzieci o otaczającej nas rzeczywistości, której integralną częścią są finanse.

ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE - MARZEC, TROPICIELE.docx (16 KB)

18 lutego dzieci z grupy Tropiciele obchodziły Dzień Wody. Przedszkolaki z tej okazji ubrały się w kolorze niebieskim. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się na czym polega obieg wody w przyrodzie, poszerzały swoją wiedzy na temat sposobów jej oszczędzania oraz wykorzystania, ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń, rozwiązywały zagadki. Obejrzeliśmy również krótki film edukacyjny „Woda- mamo, tato, co Wy na to?”. Tego dnia nie zabrakło również zabaw z chustą animacyjną przy piosenkach związanych z tematyką wody. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Deszczowa chmura”. Wszystkie przedszkolaki już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać.                                                                                                                                                                                                                                                     

W styczniu odbyły się zajęcia z zakresu innowacji „Mali matematycy” podczas których Tropiciele doskonalili umiejętność dodawania na podstawie wiersza Wandy Chotomskiej „Dziesięć bałwanków”. Dzieci utrwalały posługiwanie się liczebnikami w aspekcie kardynalnym i porządkowym, układały treść do działań matematycznych, wykonywały ćwiczenia rytmiczne sprzyjające dostrzeganiu regularności oraz doskonaliły umiejętności matematyczne w zakresie kodowania. Dnia 22.02.2021r. po raz kolejny odwiedził nas profesor Labolek i poprowadził zajęcia pt. „Dwutlenek węgla – co to takiego”, podczas których dzieci dowiedziały się jakie są właściwości dwutlenku węgla i jakie znaczenie ma on dla życia na Ziemi.

W piątek 26 lutego dzieci z grupy Odkrywców oraz Tropicieli po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach z cyklu „Dzieci uczą rodziców” pod tytułem „Kosmiczna przygoda”. Podczas zajęć dzieci obejrzały prezentację na temat kosmosu, poszerzyły swoje słownictwo związane z omawianym tematem, dzieliły się swoimi wiadomościami oraz wykonały pracę plastyczną.

Dnia 22.02.2021r. po raz kolejny odwiedził nas profesor Labolek i poprowadził zajęcia pt. „Dwutlenek węgla – co to takiego”, podczas których dzieci dowiedziały się jakie są właściwości dwutlenku węgla i jakie znaczenie ma on dla życia na Ziemi.

ZAMIERZENIA luty.docx (16 KB)

 

Akcja “Dzieci uczą rodziców” – lekcja “Wirtualny Świat” W lutym dzieci z grupy Tropicieli i Odkrywców wzięły udział w kolejnych zajęciach z projektu “Dzieci uczą rodziców” pod hasłem “Wirtualny Świat”. Podczas zajęć dzieci rozmawiały na temat: co to jest Internet, do czego może być wykorzystany, jak bezpiecznie z niego korzystać, jakie są ewentualne niebezpieczeństwa z tym związane. Dowiedziały się, że najbezpieczniejsze jest korzystanie z Internetu pod okiem rodziców. Internet dużo uczy, daje wiele możliwości, ale jest to też miejsce pełne zagrożeń, które czyhają na dzieci. Przedszkolaki omówiły zasady bezpieczeństwa w Internecie.

Oto one: 1. Chroń swoją prywatność! 2. Mów, jeśli jest coś nie tak! 3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci! 4. Szanuj innych w sieci! 5. Korzystaj z umiarem z Internetu! Na koniec zajęć dzieci pokolorowały kolorowanki i zabrały je do domu, aby zainicjować rozmowę z rodzicami na omawiane tematy.

W pierwszych dniach lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. To miła tradycja, bardzo wyczekiwana przez dzieci i dostarczająca wielu radości. Na balu Tropicieli nie brakowało ciekawych postaci. Wspólnie bawiły się księżniczki, rycerze, superbohaterowie, kotki, biedronki, jednorożce czy minionki. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Świetnie bawiliśmy się przy rytmicznej muzyce i zabawach prowadzonych przez karnawałowych animatorów. Wybrano również królową i króla balu. Zostały nimi wszystkie dzieci. Cały dzień upłynął w radosnej i magicznej atmosferze.

26-go stycznia miał miejsce kolejny dzień z serii „Koszałkowo – Kolorowo”. Patronował mu kolor biały. Zajęcia poświęciliśmy grze w skojarzenia, mówiliśmy o tym, jak dbać zimą o zdrowie i bezpiecznie bawić się na śniegu. Zorganizowaliśmy również zawody w przeciąganie liny i turniej na papierowe śnieżki, z których następnie wspólnie stworzyliśmy makietę wielkiego bałwanka. Na koniec wszyscy śpiewaliśmy i tańczyliśmy w rytm zimowych piosenek.

29- go stycznia obchodzimy Dzień Łamigłówek. Tropiciele łamali swoje główki nad przygotowanymi dla nich specjalnie zadaniami. Przedszkolaki z ochotą rozwiązywały rebusy, labirynty, odszukiwali różnice między obrazkami, bawili się w kodowanie oraz dopasowywanie cieni, trenując przy tym umiejętność logicznego myślenia. Na koniec w małych grupkach graliśmy w różnorodne gry, układaliśmy puzzle i klocki według wzoru.

W styczniu odbyły się zajęcia z zakresu innowacji „Ciekawe dlaczego?”. Dzieci miały okazje poznać urządzenie, jakim jest mikroskop. Tropiciele dowiedzieli się jak działa, komu jest on niezbędny do pracy. Oglądali też specjalnie przygotowane preparaty, np. włos, sól czy skórkę cebuli. Przedszkolakom bardzo spodobał się świat „mikro”, który zobaczyły.

18-go stycznia odbyły się kolejne warsztaty badawcze pt. „Tajemniczy atrament”. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że gorąca woda zmienia kolor atramentu na przezroczysty, natomiast zimna woda na niebieski. Poznały również odpowiedź na pytanie, czym dawniej pisano oraz jak stworzyć niewidzialny atrament do tworzenia tajnych wiadomości.

 

Dnia 17.12.2020 r. w ramach przeprowadzanej w grupie Tropiciele innowacji „Mali matematycy” zostały przeprowadzone zajęcia metodą kolorowych dźwięków, których głównym celem było doskonalenie umiejętności matematycznych w zakresie kodowania. Dzieci utrwalały również kształty, nazwy figur geometrycznych, doskonaliły umiejętność dodawania, ćwiczyły pamięć i koncentrację oraz rozwijały koordynację słuchowo – ruchowo – wzrokową. Przedszkolaki miały także możliwość samodzielnego wykonania pierwszego własnego utworu. Swobodne improwizacje muzyczne sprawiły im wiele radości.