grupa IV SKRZATY

Liczba odwiedzających: 668

Wycieczka autokarowa do miejscowości Zaręby – 18.04.2023r.

Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Zadanie nr 6 – „Zakodowany obraz” (17.05.2023r.)

Labolo – „Jak widzi nasze oko i po co nam nos?” (15.05.2023r.)

Realizacja Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”. Zadanie nr 5 – „Nietypowy pędzel” (10.05.2023r.)

Spotkanie z policjantką P. Katarzyną Stępień – 09.05.2023r.

25 kwietnia byliśmy na ostatnim już w tym roku szkolnym spotkaniu w Poczytalni. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, podczas której wysłuchały opowiadania J. Bednarek i M. Kurczewskiej pt. „Dusia i Psinek – Świnek. Wszystko w porządku”, wykonały pracę plastyczną pt. „Psinek – Świnek”, uczestniczyły w zabawach m. in. z zastosowaniem chusty animacyjnej.

Zadania dydaktyczno-wychowawcze na maj.docx (11 KB)

Lekcja biblioteczna w Poczytalni Legionowo – „Zróbmy coś” – 28.03.2023r.

Realizacja projektu „Błękitny zakątek” – „Obieg wody w przyrodzie” – 17.03.2023r.

Labolo - „Podróż po świecie bez wychodzenia z domu” - 13.03.2023r.

Czego uczymy w kwietniu w grupie Skrzaty (1).doc (18 KB)

Czego uczymy się w marcu IV.docx (12 KB)

Czego uczymy w lutym w grupie Skrzaty..doc (16 KB)

Białe są obłoki, biała jest tablica i biała jest kartka oraz białe są ubrania dzieci z naszej grupy w Dniu Bałwana 18 stycznia. Na zajęciach towarzyszył nam tego dnia pluszowy bałwanek Buli, który w ciszy przyglądał się zabawom dzieci. Skrzaty przeliczały białe paski papieru, układały na kartkach z nich wzory własne i wymyślone przez panią. Pięciolatki ćwiczyły sprawność palców zgniatając jak najszybciej kartkę papieru, bawiły się w śnieżki w sali. Dzieci utrwalały rozpoznawanie i nazywanie białych figur geometrycznych. To była dobra zabawa!

Innowacja "Zabawa w czytanie" napisana przez panią Marylę Liszkiewicz napisana została z myślą o dziecku w wieku przedszkolnym, które styka się ze słowem pisanym i drukowanym, oglądając książki, obserwując starsze dzieci i dorosłych, choć samo nie umie jeszcze ani czytać, ani pisać. W pracy z dziećmi wykorzystana zostanie naturalna chęć poznawania świata oraz wrodzona aktywność dzieci i umożliwione im swobodne obcowanie z pismem. Poznawanie liter, ćwiczenie percepcji wzrokowej i słuchowej, odczytywanie wyrazów i zdań będzie odbywać się przez zabawę w ciągu dnia, w czasie pobytu dziecka w przedszkolu. Celem głównym programu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Dzieci oswajają się z zapisem swojego imienia, zaznaczają listę obecności na tarczy, budują z klocków poznane litery, lepią je, korzystają z gotowych gier i układanek z literami i sylabami.

W naszej sali zorganizowaliśmy ostatnio nową półkę z książkami dla dzieci pod tytułem Przedszkolne Poczytanki. Otrzymaliśmy je w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Znalazło się tam wiele ciekawych tytułów m.in. Julia Donaldson "Grufallo" Maria Dek „Kto odwiedził Muchomorka?” Francesca Rossi "Czarnoksiężnik z krainy Oz" Danuta Parlak "Kapelusz pani wrony" Katarzyna Ewa Kozubska "Myszka Trapiszka i dom pod kocią łapką" Iwona Czarkowska „Tajemnica zielonej skarpetki” „Gimnastyka języka- czytanki logopedyczne 3-6 lat” Menea Cottin „Czarna książka kolorów” Justyna Bednarek „Babcocha” „Bolek i Lolek” itd.

Nasze Pięciolatki bardzo lubią spacery do biblioteki. 11stycznia spotkaliśmy się z panią bibliotekarką, aby porozmawiać i posłuchać o "Kłopotach" z książki i o sposobach radzenia sobie z nimi. Dzieci starały się zwykłą plamę, czyli kłopot tak zmienić, aby powstało coś nowego, innego, lepszego. I tak powstał kwiatek, wesoły stworek, kotek itp.

Czego uczymy się w styczniu.docx (14 KB)

Czego uczymy w grudniu _.doc (18 KB)


Zabawy logopedyczne z panią Ewą.
25 listopada obchodziliśmy kolejny z kolorowych dni – „Dzień Brązowy”, który jednocześnie był „Dniem Pluszowego Misia”. W tym dniu czekało na dzieci dużo ciekawych atrakcji takich jak: słuchanie opowiadania pt. „Historia pluszowego misia”, nauka wierszyka pt. „Na misiowe urodziny”, zabawy w kole z piosenkami „Stary niedźwiedź” i „Mały misio”. Kolejną zabawą były zawody zespołowe pt. „Nakarm misia”. Na zakończenie zajęć dzieci malowały swojego ulubionego misia, z którym pozowały do wspólnego zdjęcia.

W dniu 07.11.2022r. po raz kolejny odwiedziliśmy Poczytalnię. Tym razem dzieci uczestniczyły w zajęciu pt. „Edzio”. Edzio jak się okazało to bohater jednej z książek dla dzieci mówiącej o przyjaźni. Dzieci wesoło bawiły się z paniką bibliotekarką w zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, a następnie z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o Edziu. Miały również za zadanie wspólnie ułożyć portrety bohaterów książki dopasowując do siebie poszczególne elementy. Skrzaty bardzo lubią wycieczki do biblioteki. Już nie mogą doczekać się następnej.

Czego uczymy się w listopadzie.docx (11 KB)

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Przedszkolak w magicznym świecie książki” nawiązaliśmy współpracę z Poczytalnią w Legionowie. 12.10.2022r. nasza grupa po raz pierwszy uczestniczyła w zajęciach w Poczytalni. Dzieci podczas rozmowy z panią bibliotekarką poznały bibliotekę, zapoznały się z zasadami zachowania w bibliotece, dowiedziały się, co należy zrobić, aby móc wypożyczać książki. Dzieci były bardzo zainteresowane rozmową z panią bibliotekarką, z przyjemnością słuchały opowiadania o różnorodnych wydaniach książkowych.

10.10.2022r. obchodziliśmy Dzień Drzewa. Podczas zajęć dzieci wysłuchały wiersza pt. „Szumiące drzewa”, rozwiązywały zagadki słowne „Co to za miejsce?”, uczestniczyły w zabawie dotykowej „Liście i igły”, wymieniały drzewa iglaste i liściaste rosnące w Polsce oraz rozmawiały na temat „Jakie korzyści dają nam drzewa?” Na zakończenie zajęć wykonaliśmy drzewo, na którym zawisły wycięte przez dzieci listki z prośbami drzewa.

W piątek 7 października w przedszkolu obchodziliśmy Dzień Uśmiechu.

Czego uczymy Skrzaty w październiku. .doc (45 KB)

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach słownych, ruchowych, słuchały wiersza, bajki terapeutycznej, obejrzały historyjkę obrazkową o kropce, oglądały książkę napisaną alfabetem Braille’a. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały pracę plastyczną „Muchomor”.

W dniach 12 – 16 września w ramach realizacji tematu „Koniec lata w sadzie i ogrodzie” rozmawialiśmy na temat warzyw i owoców, ich wyglądu, smaku oraz sposobów ich spożywania.

20 września w naszym przedszkolu królował kolor pomarańczowy, wszystko było związane z tym pięknym kolorem, dlatego każdy przedszkolak miał na sobie założone coś pomarańczowego . W tym dniu dzieci szukały, gdzie ukrył się kolor pomarańczowy, bawiły się pomarańczowymi liśćmi, ale również odszyfrowały hasło dnia: Dzień Przedszkolaka. Oczywiście, nie zabrakło też zabaw muzyczno-ruchowych z kolorem pomarańczowym.

Czego uczymy się we wrześniu.docx (78 KB)