grupa VI ODKRYWCY

Liczba odwiedzających: 1084

22.06.2022r. (środa) odbyły się ostatnie zajęcia dydaktyczne pt. „Bezpieczne wakacje” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej dzieci poszerzyły swoja wiedzę dotyczącą przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku. Odkrywcy poznali następujące zagadnienia: • Bezpieczeństwo w lesie. • Chroń się przed złodziejami. • Przejście przez jezdnię. • Gdzie można się bezpiecznie bawić? • Gdzie można rozpalić ognisko? • Bezpieczna jazda na rowerze. • Bezpieczna kąpiel. • Co robić, gdy się zgubisz? • Jak postępować w czasie burzy? • Planowanie bezpiecznych wycieczek. Życzymy wszystkim udanych i spokojnych wakacji.

W czerwcu odbyły się zajęcia dydaktyczne pt. „ Park Jurajski ” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, dzięki której Odkrywcy wyruszyli w podróż do czasów, gdy na Ziemi panowały majestatyczne zwierzęta – dinozaury.

CZERWIEC - ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE, ODKRYWCY.docx (14 KB)

Urodzinowy tydzień Koszałka Opałka Odkrywcy świętowaliśmy bardzo radośnie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach sportowych, tanecznych, plastycznych. Wraz z Tropicielami przygotowaliśmy dla wszystkich przedszkolaków przedstawienie. Uwieńczeniem obchodów przedszkolnego święta był śmietankowy tort który dzieci zjadły z wielkim apetytem.

W piątek 22 kwietnia odbyły się zajęcia dydaktyczne pt. „Zielona Ziemia” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poszerzyły swoja wiedzę o ekologii, dowiedziały się jak prawidłowo segregować odpady oraz poznały znaczenie pszczół dla środowiska i człowieka.

KWIECIEŃ - ODKRYWCY, ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE..docx (16 KB)

30.03.2022r. ( środa ) odbyły się kolejne zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, podczas których dzieci dowiedziały się czym jest wszechświat, a także poszerzyły swoją wiedzę na temat planet Układu Słonecznego.

Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się dzieci 1 marca podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach i zabawach prowadzonych przez wodzireja. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

W poniedziałek 21 marca u Odkrywców “królował” kolor zielony. Rodzice postarali się, aby każdy ubrany był w tym kolorze. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Zwiastuny wiosny”, były zabawy, zgadywanki, tańce. Wybraliśmy się również na spacer, aby w pobliżu przedszkola poszukać zwiastunów wiosny. Odkrywcy wykonali także przepiękną pracę plastyczną pt. „Pani Wiosna”, którą umieściliśmy przed nasza salą.

W piątek 25 lutego odbyły się zajęcia dydaktyczne pt. „Niezwykła podróż” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się czym są kontynenty i oceany, a także nieco bliżej poznały kilka państw. Odkrywcy wiedzą już jak niezwykła jest nasza planeta oraz jak działalność człowieka sprawia, że na Ziemi jest wiele fascynujących miejsc stworzonych przez ludzi na przestrzeni wieków.

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie. Najważniejszym akcentem tłustego czwartku są pączki. Oczywiście nie odbyło się bez ich degustacji w naszym przedszkolu. Wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami. Była to okazja do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Odkrywcy obejrzeli film edukacyjny dotyczący tego słodkiego dnia i dowiedzieli się z czego i jak wypieka się pączki oraz faworki.

„Dzień Świętego Walentego to dzień dobry dla każdego! W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!”

W poniedziałek 14 lutego Odkrywcy świętowali Walentynki. Dzieci poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi. Nie zabrakło zabaw, konkursów i tańców. Na koniec nastąpiło długo wyczekiwane rozdanie kartek walentynkowych. Dzień upłynął nam w miłej, radosnej atmosferze.

"ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE - ODKRYWCY, LUTY.docx (16 KB)" href="/pliki/2021.2022/VI/ZADANIA%20DYDAKTYCZNO%20-%20WYCHOWAWCZE%20-%20ODKRYWCY%2C%20LUTY.docx">ZADANIA DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE - ODKRYWCY, LUTY.docx (16 KB)

W poniedziałek 14 lutego odbyły się zajęcia badawcze pt. „ Wahadło”, podczas których dzieci zostały zapoznane z pojęciem wahadło oraz zaznajomione z siłą oporu powietrza.

Odkrywcy biorą udział w programie edukacyjnym STEP BY STEP. Program ma na celu: rozwijanie u dzieci takich postaw jak: pewność siebie, czy też otwartość w wyrażaniu emocji oraz swojego zdania, ciekawości świata, uważności na potrzeby swoje i innych, krytycznego myślenia, budowanie poczucia bezpieczeństwa dziecka w przyjaznej dla niego przestrzeni przedszkolnej i domowej. Udział w programie ma pomóc przedszkolakom przygotować ich do bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii zapewniając im przy tym świetną zabawę. Dzięki zajęciom ze Stepkiem – niebieskim stworkiem dzieci dowiedziały się o czym można rozmawiać w swojej grupie, z koleżanką/kolegą, aby bliżej ją/jego poznać; ćwiczyły autoprezentację, zrozumiały również że jeśli chcemy kogoś bliżej poznać, warto zadawać pytania i uważnie słuchać odpowiedzi. Odkrywcy mieli także okazję poćwiczyć wyrażanie i nazywanie emocji. Bardzo ważnym elementem jednych z przeprowadzonych zajęć było zwrócenie uwagi przedszkolakom na to, jak ważne jest, aby grupę łączyła pozytywna więź. Jestem przekonana, że nauka przez zabawę i kolejne tematy zaproponowane w programie bardzo się dzieciom spodobają. Przypuszczam, że już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania ze Stepkiem.

W styczniu odbyły się zajęcia dydaktyczne pt. „ Bezpieczne ferie ” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Odkrywcy poznali i utrwalili najważniejsze zasady związane z bezpieczeństwem w domu i poza nim, podczas zimowego wypoczynku. Dzięki lekcji dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie jeździć na sankach, nartach, łyżwach, a także jak właściwie ubierać się gdy na dworze panuje zimowa aura.

ODKRYWCY - STYCZEŃ, ZAD. DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE.docx (16 KB)

12 stycznia (środa) obchodziliśmy „Dzień Śnieżynki, śniegu”. Tego dnia w naszym przedszkolu dominował kolor biały. Podczas zajęć przedszkolaki wesoło bawiły się przy skocznych rytmach zimowej muzyki oraz miały okazję wykazać się przy rozmaitych zabawach. Dzieci tworzyły improwizacje ruchowe, tańczyły w parach, a najwięcej frajdy sprawiła im bitwa na śnieżki. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne: " Zimowy krajobraz". Zabawa była udana, a wspomnienia z pewnością pozostaną na długo w pamięci Odkrywców.


22 grudnia Odkrywcy odwiedzili salę zabaw Piccolo, gdzie wzięli udział w zajęciach kulinarnych. W ramach propagowania kreatywnego działania oraz stwarzania możliwości uczestnictwa w tradycjach świątecznych przedszkolaki rozwijały swoje umiejętności kulinarne poprzez robienie pierników. Odkrywcy najpierw odpowiednio się przygotowali dbając o czyste ręce. Następnym krokiem było wałkowanie ciasta i wycinanie foremkami kształtów pierników. Najwięcej radości sprawiło dzieciom ich dekorowanie. Pierniczki wyszły bardzo piękne i smaczne, a uśmiechy nie znikały z twarzy naszych kucharzy. Po skończonych zajęciach kulinarnych przyszedł czas na rozładowanie dziecięcej energii i korzystanie z dostępnych w sali sprzętów: tuneli, labiryntów, basenów z kulkami oraz zjeżdżalni. Zabawa upłynęła przedszkolakom bardzo szybko i choć zmęczone to uśmiechnięte oraz bardzo zadowolone wróciły do przedszkola.

W grudniu odbyły się zajęcia dydaktyczne pt. „Świąteczna opowieść” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poszerzyły swoja wiedzę dotyczącą tradycji związanych ze świętami, a także dowiedziały się czym jest "magia świąt Bożego Narodzenia". Odkrywcy wiedzą już, że święta to nie tylko piękne dekoracje, prezenty, ale przede wszystkim drugi człowiek, szacunek do niego i pamięć o nim.

ANDRZEJKI” W PRZEDSZKOLU”

30 listopada (wtorek) w grupie Odkrywców zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Przedszkolaki przeniosły się w krainę czarów i wróżb dzięki którym mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego lania wosku, czy ustawiania bucików. Dawno temu andrzejkowe wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach podchodzi się do nich z przymrużeniem oka i uważa jako wesołą zabawę. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia dziecięcej ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

W dniu 25 listopada Odkrywcy uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dla przedszkolaków w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, misiowe tańce. Dzieci obejrzały również filmik edukacyjny pt. „Historia Pluszowego Misia”. Dzień Pluszowego Misia był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

09.11.2021r. ( wtorek) odbyły się kolejne zajęcia w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, podczas których przedszkolaki poszerzały i utrwalały swoją wiedzę na temat symboli narodowych Polski. Odkrywcy dowiedzieli się również wiele ciekawych informacji na temat postaci, które miały znaczący wpływ na odzyskanie niepodległości.

Dnia 15.11.2021r. dzieci z grupy Odkrywcy uczestniczyły w zajęciach badawczych pt. "Zobaczyć dźwięk", podczas których zostały zapoznane z mechanizmami działania zmysłu słuchu.

Odkrywcy - listopad, zad. dyd - wych..docx (17 KB)

W piątek 29 października odbyły się zajęcia dydaktyczne pt. „Magiczny las” w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci poszerzyły swoja wiedzę o leśnych mieszkańcach, a także poznały kilka popularnych gatunków drzew, które występują w polskich lasach. Omówione zostały również zasady przebywania w środowisku , które jest domem dla wielu gatunków zwierząt oraz to, czego w lesie robić nie wolno.

 

W dniach 18- 22 października w naszym przedszkolu odbył się Międzynarodowy Tydzień Kodowania. Odkrywcy również wzięli w nim udział. Podczas zajęć pt. "Jesień kolorami zakodowana" dzieci budowały las zgodnie z instrukcją. Wiele radości sprawiła praca z Ozobotem - budowanie dla niego drogi ze specjalnych puzzli, kolorowanie kodów na darach jesieni, które później umieszczały w swoim lesie. Na koniec odbyło się kodowanie na dywanie i układanie wzoru parasola według podanego kodu.

13 października Odkrywcy odwiedzili salę zabaw Piccolo. Po instruktażu dotyczącym bezpieczeństwa dzieci zniknęły w kolorowym, pełnym niespodzianek małpim gaju. Wspinały się, biegały, huśtały, zjeżdżały i kąpały się w basenie pełnym kulek. Zabawom nie było końca. Był tez czas na naukę i eksperymenty. Pod okiem pani animatorki przedszkolaki wykonały rakietę z torebki po herbacie, stworzyły lampkę - lawę oraz tęczę polimerową, którą mogli zabrać ze sobą do domu. Wycieczka była bardzo udana.

W październiku odbyło się spotkanie Odkrywców z alpakami w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki miały możliwość pogłaskania, przytulenia i nakarmienia tych przemiłych zwierząt. Spotkanie z alpakami było również bardzo ciekawą lekcją edukacyjną, podczas której dzieci poznały życie i zwyczaje tych przemiłych zwierząt. Wszystkie przedszkolaki były zachwycone ich wizytą.

11 października świętowaliśmy „Dzień Drzewa”. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszyły ciekawe zabawy oraz wykonanie drzew z materiałów przyrodniczych.

Dnia 11.10.2021r. dzieci z grupy Odkrywcy uczestniczyły w zajęciach badawczych pt. „Tajemniczy kosmos”, podczas których zapoznane zostały z pojęciem siły grawitacji oraz budową Układu Słonecznego.

7 października odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert uwielbianego przez dzieci zespołu "Puch Puch". Dzieci poznały nowy instrument - Cajon, czyli grająca skrzynia. Wszyscy chętnie śpiewali, tańczyli i mieli okazję zagrać na tym ciekawym instrumencie.

ZAMIERZENIA październik.docx (14 KB)

30 września Odkrywcy wzięli udział w pierwszych zajęciach z zakresu innowacji „Nazywam świat”, których celem było nabywanie i rozwijanie u dzieci umiejętności czytania. Zadaniem przedszkolaków było odszukanie w deszczu wizytówek swojego imienia, sprawdzenie ile osób jest obecnych a kogo nie ma. Łączyliśmy w pary słowa. Na „ścianie pełnej liter” układaliśmy swoje imiona, które następnie odwzorowaliśmy na alfabetycznym kółku. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wchodzą w świat liter.

27 września (poniedziałek) odbyły się zajęcia w ramach projektu "Dzieci uczą rodziców". Temat pierwszej lekcji to "Bezpieczny przedszkolak".

Dzieci przypomniały sobie najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Omówiliśmy zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych jak również znaki drogowe wraz z ich podziałem. Mówiliśmy o bezpieczeństwie nie tylko na drodze, ale też na placu zabaw czy podczas korzystania z internetu. Na koniec przedszkolaki wykonały kartę pracy wskazującą istotę noszenia odblasków.

20 września (poniedziałek) obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka pod hasłem "Wspomnienia z wakacji" .                                                                                                            Odkrywcy hucznie go świętowali. Przedszkolaki poznały historię tego święta, po czym rozwiązywały quiz o naszym przedszkolu. Zorganizowaliśmy konkurs talentów, podczas którego dzieci chwaliły się swoimi zdolnościami tanecznymi, wokalnymi, muzycznymi czy malarskimi. Niektórzy pokazywali sztuczki, inni swoje zdolności kucharskie. Szukaliśmy kolorowych balonów z imionami i oddawaliśmy je właścicielowi. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy a na koniec sami stworzyliśmy niebieską fotobudkę i robiliśmy wesołe zdjęcia.

15 września obchodziliśmy święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły. Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talenty, które gdzieś tam drzemią głęboko i czekają na nasze odkrycie. Tak jak nasza bohaterka szukaliśmy naszych mocnych stron by podnieść poczucie wartości wszystkich przedszkolaków. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne: "Sowa w kropki" oraz „Magiczne drzewo”. Dzień Kropki minął nam w miłej atmosferze pełnej ciekawych i kreatywnych zabaw.

W poniedziałek 13 września Odkrywcy uczestniczyli w zajęciach badawczych pt. „Wyjątkowi Polscy Naukowcy”. Dzieci dowiedziały się, co to jest laboratorium oraz zapoznane zostały z pracą naukowca i jej znaczeniem dla życia i zdrowia ludzi. Odkrywcy z dużym zaciekawieniem słuchali informacji dotyczących witamin, a także właściwości jakie posiadają. Efektowne doświadczenia rozbudziły ciekawość dzieci i sprawiły im dużo radości.

Odkrywcy - zadania dyd - wych.docx (17 KB)