grupa V TROPICIELE

Liczba odwiedzających: 668

Dzieci z grupy Tropiciele i Odkrywcy uczestniczyły w zajęciach projektu edukacyjnego ,, Dzieci uczą rodziców” pod hasłem „ Młody ekolog“. Tym razem dzieci poznały pojęcie ekologii, zastanawiały się co kryje pod słowem recykling i nauczyły się poprawnie segregować śmieci. Wspólnie ustaliły jak mogą ratować środowisko naturalne, aby nasza Ziemia zawsze była piękna i zielona.

To już kolejne zajęcia w ramach realizacji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców”. Przedszkolaki z grupy Tropiciele i Odkrywcy wyruszyli w kosmiczną podróż i przeżyli niezapomnianą „Kosmiczną przygodę”. W czasie zajęć dzieci: - poznały pojęcia kosmos i wszechświat; - dowiedziały się czym jest „Droga mleczna”; - poznały planety „Układu Słonecznego”; - poznały postać Mikołaja Kopernika.

"Kodowanie na dywanie" oraz inne aktywności z DINOZAURAMI (ćwiczenia grafomotoryczne, kolorowanie, gimnastyka buzi i języka, przeliczanie, sudoku)

Dzień pizzy

2 lutego Tropiciele wybrali się na wycieczkę do teatru. Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt.: „Wakacje Mikołajka”, które zaprezentował w swoim repertuarze Teatr Lalka. Aktorzy świetnie odegrali swoje role, a gra „lalek”, scenografia, humorystyczne dialogi oraz efekty świetlne i dźwiękowe sprawiły, że dzieci oglądały przedstawienie z dużym zainteresowaniem.

Po spektaklu przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z aktorem, podczas którego poznały różnego rodzaju lalki oraz tajemnice „świata teatru”. Tropiciele mieli możliwość znaleźć się na prawdziwej scenie teatralnej, zwiedzić zaplecze sceny, garderoby oraz pracownie (lalkarską i konstruktorską).

Dzień Biały - Dzień Bałwanka 18 stycznia wszystko wokół nas było białe. Tropiciele wesoło bawiły się przy skocznych rytmach zimowej muzyki oraz miały okazję wykazać się przy rozmaitych zabawach i konkursach. Zabawa była udana.


Tropiciele na Jasełkach w Szkole Podstawowej nr 8 

Tropiciele uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, której bohaterem był znany i lubiany przez dzieci kolorowy słoń Elmer. Przedszkolaki poznały jego ciekawe przygody, a następnie wykonały wg własnego pomysłu misie. Było miło, kolorowo i radośnie.                                                                                                                                                                                          17 stycznia kolejny raz byliśmy na lekcji bibliotecznej w legionowskiej Poczytalni "Ups" ("Klopot" I. Chmielewska). Tropiciele po wysłuchaniu opowiadania o dziewczynce i jej problemie wykonały kukiełki. Podczas tych zajęć dzieci uczyły się kreatywności i nieszablonowego myślenia, a także tego, że wcale nie trzeba się bać przyznać do błędu. 

Tropiciele wykonały barwne przestrzenne makiety Miasteczka Świątecznego. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i pasją zabrały się do pracy, wykazując się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością. Na uwagę zasługuje zgodna praca zespołowa przedszkolaków. Poczuliśmy magię zbliżających się świąt. 

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie. Wolontariusze rozmawiali z przedszkolakami o Prawach Dziecka, obejrzały prezentacje oraz wykonały wybrane karty pracy. 

W listopadzie dzieci z grupy Tropiciele i Odkrywcy wzięły udział w kolejnych zajęciach i konkursie edukacyjnym pt. ,,Podziel się historią" w ramach akcji ,, Dzieci Uczą Rodziców". Tata Zosi z grupy Tropiciele zapoznał dzieci: Co to jest ,,patriotyzm"? Jakie święto obchodzi się 11 listopada? Dzieci przypomniały sobie nasze symbole narodowe, poznały sylwetki twórców niepodległej Polski. Wspólnie recytowały znany im wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka" W. Bełzy i śpiewały pieśni patriotyczne. Na koniec zajęć wykonały karty pracy.

"Zabawa sztuką" - ogólnopolski projekt edukacyjny TWAL (Thinking with a Line) to technika opracowana przez Cathy Topal na bazie jej doświadczeń, ale i założeń różnych nurtów i filozofii m.in. Friedricha Froebla, Reggio Emilia. Rozwijając skrót i tłumacząc go na język polski jest to po prostu myślenie linią. Linia jest podstawowym elementem sztuki, projektowania i kluczem do odblokowania procesu twórczego. Technika ta polega na używaniu kartonu do odbija linii i tym samym tworzenia własnych kompozycji. Oto nasze pomysły!

Grupa Odkrywców i Tropicieli w październiku uczestniczyły w drugiej lekcji pt. " Leśne opowieści" w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Dzieci na zajęciach poszerzały i utrwalały wiedzę o mieszkańcach i roślinności występujących w polskich lasach. Omawiane zostały zasady przebywania w środowisku , które jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Przedszkolaki wykonały karty pracy.

25 października uczestniczyliśmy w drugich zajęciach w POCZYTALNI. Było to spotkanie dotyczące przyjaźni. Dzieci rozmawiały na temat przyjaciół i ich roli w naszym życiu na podstawie opowiadania "Edzio i przyjaciele".

DZIECIAKI MLECZAKI to kolejny projekt, w którym bierzemy udział. Głównym celem akcji jest wzrost świadomości dzieci na temat roli mleka i produktów mlecznych w ich diecie. Poprzez zabawę, kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe już od najmłodszych lat i promujemy mleko jako napój nie tylko zdrowy, ale też bardzo smaczny.

Grupa Tropiciele wraz z Odkrywcami w bieżącym roku szkolnym bierze udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć. W ramach projektu podczas pierwszej lekcji „Elementarz bezpieczeństwa” dzieci utrwaliły zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych, a także przypomniały sobie najważniejsze numery alarmowe i znaki drogowe. Przedszkolaki obejrzały prezentacje multimedialną, na której zaprezentowane zostały zagadnienia będące przedmiotem zajęć, a następnie wykonały karty pracy.

„Chory kotek” Stanisław Jachowicz 13 października dzieci, inaczej niż zwykle, poznały treść wiersza o chorym kotku. Najpierw wysłuchały i obejrzały go w formie teatralnej przedstawionej przez nauczyciela a potem same mogły wcielić się w postaci bohaterów lub narratora. Tropicielom bardzo podobała się taka zabawa, a dzięki niej przedszkolaki mogły rozwijać zdolność koncentracji, ćwiczyć pamięć, rozwijać umiejętności kreowania odgrywanych postaci i identyfikowania się z nimi.

Dzień Drzewa 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody.

Filia "Piaski" Muzeum Historycznego w Legionowie mieści się w zabytkowym, carskim budynku koszarowym dawnego kasyna wojskowego z 1892 roku. Tropiciele mieli okazję 7 października zobaczyć ekspozycję wewnętrzną i zewnętrzną, dowiedzieć się m. in. co to jest MUZEUM, KASYNO. Jednak najciekawsze okazało się wcielanie w żołnierzy.

20 września kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Tropiciele brały udział w zabawach, konkursach, tańcach. Były też drobne upominki, pamiątkowe dyplomy oraz popcorn i ulubione bajki. W ogrodzie przedszkolnym wspólnie zasadziliśmy pod oknami naszej sali cebule tulipanów i narcyzów, aby wiosną móc je podziwiać. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie.

W trzecim tygodniu września odbywały się zajęcia pod hasłem BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK. Celem prowadzonych zajęć było uświadomienie dzieciom konieczności przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze. Podczas rozmów, zabaw ruchowych i innych sytuacji edukacyjnych dzieci mogły wykazać się wiedzą, umiejętnościami oraz poszerzyć swoje zainteresowania zasadami ruchu drogowego. 16 września przedszkolaki przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku, bezpiecznego przejścia przez jezdnię po pasach bądź przy zielonym świetle. Tropiciele utrwalili znajomość sygnalizacji świetlnej, znaków drogowych w pobliżu przedszkola a także numerów alarmowych.

15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Głównym celem tego dnia jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności - talent. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, itd. Było kolorowo, „kropkowo” i radośnie.

W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty eksperymentalne organizowane przez Labolo. Tematem zajęć były „Gazy-kilka sposobów na nadmuchanie balonów”. Tropiciele miały okazję zapoznać się pojęciami takimi jak: naukowiec, laboratorium, dwutlenek węgla. Zobaczyły również jak można napompować balon bez użycia ust. Warsztaty były bardzo ciekawe i wywołały uśmiech na twarzy każdego dziecka.