grupa IV SKRZATY

Liczba odwiedzających: 815

Zabawy Skrzatów przy muzyce zespołu Puch- Puch

W roku szkolnym 2021-2022 w grupie Skrzatów kontynuowana jest innowacja „Bajeczki na smuteczki czyli bajkoterapia” w przedszkolu. W październiku poruszyliśmy temat dotyczący emocji czytając „Bajkę o smutnym mieście”. Dzieci dowiedziały się, że każdy ma prawo do wyrażania wszystkich emocji zarówno radości , smutku jak i złości, ale w taki sposób aby innym nie sprawiać przykrości. Podróżowaliśmy do krainy emocji, wyciszaliśmy się podczas relaksacyjnego masażyku „Smutek jak deszcz,” i wysyłaliśmy złość w kosmos podczas zabawy „Start rakiety”. W listopadzie dzieci słuchały bajki „Jestem inny” z serii „Bajkoterapia czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych”. Bohaterem był mały rubinek, kamień, który martwił się, że nie jest podobny do pozostałych szlachetnych kamieni. Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest inny i ma w sobie coś wyjątkowego. Dzieci zwykle kojarzą „odmienność” z czymś negatywnym, dlatego warto uświadomić im, że wszyscy się różnimy, a inny nie znaczy gorszy. Bawiliśmy się w zabawę „Powiedz komuś coś miłego”, która wzbudziła wiele emocji, ponieważ każdy z nas został obdarowany mnóstwem komplementów. Na zakończenie przedszkolaki rysowały dla siebie laurki i wzajemnie się nimi obdarowywały.

Sensoryczne zabawy z cyferkami to ulubione zajęcia Skrzatów. Dzieci przyswajają kształty cyfr w przystępny sposób, pisząc paluszkami na tacach z kaszą lub układając poznane cyfry z kasztanów. Takie zajęcia nie tylko rozwijają pamięć i zmysł dotyku, uczą także komunikacji i współpracy w zespole.

Kodowanie na dywanie” oraz gry planszowe to zajęcia , które pozwalają na rozwój logicznego myślenia, wnioskowania, budowania strategii, ustalenia położenia przedmiotów, pozytywnego współzawodnictwa. Ćwiczą koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz umiejętność łączenia wskazanych cech. Dzieci chętnie uczestniczą w tych zajęciach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, które przenoszą się na różne obszary życia.

W dniu 12.10.2021 r. dzieci uczestniczyły w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Gramy zmysłami".

Spotkanie Skrzatów z alpakami w ogrodzie przedszkolnym.

11 października przedszkolaki z grupy „Skrzatów” spotkały się ze swoim ulubionym naukowcem – profesorem Labolkiem. Podczas zajęć dzieci przeniosły się w świat nauki i zdobyły informacje na temat planet, kosmonautów i gwiezdnego pyłu. Nasze przedszkolaki poznały Układ Słoneczny, dowiedziały się, co to jest grawitacja, robiły babki z księżycowego pyłu oraz usłyszały mnóstwo ciekawostek. Kolejne spotkanie z Labolkiem już niedługo w listopadzie.

W dniu 11 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Jest to akcja o charakterze międzynarodowym. W Polsce odbywa się od 2002 roku, jest organizowana przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły, przedszkola i nadleśnictwa. W jej ramach prowadzone są akcje sadzenia drzew, oraz realizowany jest program edukacji ekologicznej. Skrzaty poznały budowę drzew, dowiedziały się jak ogromną rolę odgrywają one w naszym ekosystemie: dostarczają tlenu, oczyszczają powietrze, są schronieniem dla różnych gatunków zwierząt, wykorzystuje się drewno do wyrobu wielu produktów niezbędnych człowiekowi. Dzieci rozpoznawały odgłosy lasu, ozdabiały drzewa różnymi technikami: wyklejanie kulkami bibuły, stemplowanie folią bąbelkową, wyklejanie i malowanie waty jesiennymi barwami. Układaliśmy też drzewo ze sznurków, kasztanów, szyszek i liści. Zajęcia te były również kolejną okazją do wielozmysłowego poznawania otoczenia, co wpisuje się w realizację zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami” realizowanego w naszej grupie od października.

W roku szkolnym 2021/ 2022 Skrzaty biorą udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu „Zabawa sztuką”. Podjęliśmy się zadania „Sztuka Ziemi” czyli land art. Z darów jesieni, które zgromadziliśmy w kąciku przyrodniczym tworzyliśmy przepiękne pejzaże i obrazy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcielały się w rolę artystów, rozwijając swoją wyobraźnię i twórcze myślenie. Wspólne tworzenie było również wspaniałą okazją do pracy zespołowej oraz aktywności wielozmysłowej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki u Skrzatów.