grupa IV SKRZATY

Liczba odwiedzających: 2766

Raz w miesiącu odbywają się zajęcia w ramach innowacji ,,Regionalne niezwykłości". Skrzaty zwiedziły wszystkie zakątki w Polsce i wybrane kraje, poznały kulturę, zabytki, dowiedziały się z czego słynie dane państwo i skosztowały regionalne specjały.

W miesiącu Marcu realizowaliśmy zadania z modułu III ,,Misiowe recepty na pozytywne myślenie" w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego ,,Mały Miś w Wielkiej Literaturze". Dzieci brały udział w różnych zabaw, grach, kartach pracy przygotowanych przez ,,Misową Mamę". Na koniec została stworzona przez dzieci książka ,,Mój wymarzony dzień"

W maju podczas zajęć „Moje wymarzone miejsce” przedszkolaki uczyły się współpracy podczas zajęć w zespołach, których zadaniem było wspólne wybudowanie magicznego miasta. Z radością obserwowałam jak wspaniale razem planują, wybierają klocki i tworzą budowle uruchamiając swą wyobraźnię. Zajęcia pobudziły kreatywność i zintegrowały zespoły, a nie jest to łatwe zadanie, gdyż wymaga kompromisów i umiejętności szanowania pomysłu drugiej osoby. Skrzaty poradziły sobie rewelacyjnie z tym zadaniem.

W maju nasza grupa wzięła udział w kolejnym module Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Tytuł modułu to „Misiowy Bajarz”. Dzieci metodą storytellingu ( technika pobudzania wyobraźni słuchaczy za pomocą historii), miały stworzyć ciąg dalszy edukacyjnego opowiadania rozpoczętego przez nauczyciela. Opowiadanie celowo przerywane było kilka razy, stwarzając okazję do rozmowy kierowanej, scenek dramowych, wprowadzenia napięcia i pobudzenia wyobraźni. W konsekwencji powstała wspólna książka o bardzo różnych zakończeniach. To już drugi certyfikat jaki otrzymaliśmy w ramach tego ogólnopolskiego projektu.


Urodzinowy Tydzień Koszałka Opałka przebiegał bardzo radośnie. Były zajęcia sportowe, eksperymenty, zajęcia plastyczne, muzyczne oraz koszałkowe zagadki. Dzieci wzięły udział w przedstawieniu przygotowanym przez grupę V i VI, zostały wręczone dyplomy i nagrody książkowe za udział w koszałkowym konkursie plastycznym, a uwieńczeniem obchodów przedszkolnego święta był słodki tort.
Wspólnie z grupą V oglądaliśmy film edukacyjny dotyczący Unii Europejskiej. Dzieci dowiedziały się, czym jest unia, jakie państwa wchodzą w jej skład, poznały jej flagę i hymn. Przyszła zima biała , śniegiem posypała…”, w ramach zajęć eksperymentalnych dzieci dowiedziały się jak powstaje śnieg, określały jego właściwości . Z mąki ziemniaczanej i wody zrobiliśmy „sztuczny śnieg”, porównywaliśmy czym różni się od prawdziwego. Dzieci miały również okazję do ciekawych dotykowych wrażeń sensorycznych.

W ramach Ogólnopolskiej akcji „Razem na święta”, dzieci przygotowały piękne świąteczne kartki dla najbliższych, sąsiadów, znajomych. Pieły i ozdabiały pierniczki, którymi obdarowały rodziców. Skrzaty również pięknie wystąpiły na przedstawieniu jasełkowym.

Pierwsza nasza wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To był najwspanialszy prezent na Mikołajki

W ramach zajęć o kosmosie, Skrzaty układały z figur geometrycznych przepiękne rakiety. Każda z nich była inna. Dzieci nie tylko utrwalały kształty poznanych figur, ale rozwijały również swoją kreatywność i pomysłowość.

W ramach Ogólnopolskiego Programu „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” dzieci wraz z nauczycielkami przystąpiły do realizacji III Modułu-„ Opowiem Wam o Polsce”. Stworzyliśmy kącik z literaturą patriotyczną, której patronował miś Legenduś (imię wymyśliły dzieci), każdego dnia czytaliśmy jedną z polskich legend, Skrzaty często samodzielnie sięgały po pozycje książkowe i chętnie zapoznawały się z ich treścią. Rozmawialiśmy o Polsce , wyjaśnialiśmy znaczenie słowa patriotyzm, wzięliśmy udział w Turnieju Wiedzy o Polsce wraz z grupą Tropiciele, a także w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Wspólnie stworzyliśmy planszową grę dydaktyczną na podstawie legendy o Lechu, Czechu i Rusie z wykorzystaniem naturalnych surowców i plansz wykonanych przez dzieci. Skrzaty bardzo cierpliwie oczekiwały na swoją kolej podczas gry i starały się przestrzegać zasad, których były twórcami. Zwieńczeniem naszych działań było otrzymanie certyfikatu udziału w tym ogólnopolskim, edukacyjnym programie.

Dzień Pluszowego Misia

W listopadzie odbyły się zajęcia dotyczące historii naszego kraju: „Co powinien wiedzieć każdy Polak”. Dzieci poznawały polskie symbole narodowe, legendę o Lechu, Czechu I Rusie dotyczącą powstania naszego państwa, dowiedziały się co świętujemy podczas Narodowego Święta Niepodległości. Skrzaty wykonały flagi metodą wylepiania oraz kotyliony, które są symbolem obchodów Świąt Narodowych. Podczas zabaw z matą edukacyjną dzieci ułożyły flagę Polski zgodnie z podanym kodem.

Zabawy Skrzatów przy muzyce zespołu Puch- Puch

W roku szkolnym 2021-2022 w grupie Skrzatów kontynuowana jest innowacja „Bajeczki na smuteczki czyli bajkoterapia” w przedszkolu. W październiku poruszyliśmy temat dotyczący emocji czytając „Bajkę o smutnym mieście”. Dzieci dowiedziały się, że każdy ma prawo do wyrażania wszystkich emocji zarówno radości , smutku jak i złości, ale w taki sposób aby innym nie sprawiać przykrości. Podróżowaliśmy do krainy emocji, wyciszaliśmy się podczas relaksacyjnego masażyku „Smutek jak deszcz,” i wysyłaliśmy złość w kosmos podczas zabawy „Start rakiety”. W listopadzie dzieci słuchały bajki „Jestem inny” z serii „Bajkoterapia czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych”. Bohaterem był mały rubinek, kamień, który martwił się, że nie jest podobny do pozostałych szlachetnych kamieni. Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest inny i ma w sobie coś wyjątkowego. Dzieci zwykle kojarzą „odmienność” z czymś negatywnym, dlatego warto uświadomić im, że wszyscy się różnimy, a inny nie znaczy gorszy. Bawiliśmy się w zabawę „Powiedz komuś coś miłego”, która wzbudziła wiele emocji, ponieważ każdy z nas został obdarowany mnóstwem komplementów. Na zakończenie przedszkolaki rysowały dla siebie laurki i wzajemnie się nimi obdarowywały.

Sensoryczne zabawy z cyferkami to ulubione zajęcia Skrzatów. Dzieci przyswajają kształty cyfr w przystępny sposób, pisząc paluszkami na tacach z kaszą lub układając poznane cyfry z kasztanów. Takie zajęcia nie tylko rozwijają pamięć i zmysł dotyku, uczą także komunikacji i współpracy w zespole.

Kodowanie na dywanie” oraz gry planszowe to zajęcia , które pozwalają na rozwój logicznego myślenia, wnioskowania, budowania strategii, ustalenia położenia przedmiotów, pozytywnego współzawodnictwa. Ćwiczą koncentrację uwagi, analizę i syntezę wzrokową oraz umiejętność łączenia wskazanych cech. Dzieci chętnie uczestniczą w tych zajęciach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, które przenoszą się na różne obszary życia.

W dniu 12.10.2021 r. dzieci uczestniczyły w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ,,Gramy zmysłami".

Spotkanie Skrzatów z alpakami w ogrodzie przedszkolnym.

11 października przedszkolaki z grupy „Skrzatów” spotkały się ze swoim ulubionym naukowcem – profesorem Labolkiem. Podczas zajęć dzieci przeniosły się w świat nauki i zdobyły informacje na temat planet, kosmonautów i gwiezdnego pyłu. Nasze przedszkolaki poznały Układ Słoneczny, dowiedziały się, co to jest grawitacja, robiły babki z księżycowego pyłu oraz usłyszały mnóstwo ciekawostek. Kolejne spotkanie z Labolkiem już niedługo w listopadzie.

W dniu 11 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Jest to akcja o charakterze międzynarodowym. W Polsce odbywa się od 2002 roku, jest organizowana przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły, przedszkola i nadleśnictwa. W jej ramach prowadzone są akcje sadzenia drzew, oraz realizowany jest program edukacji ekologicznej. Skrzaty poznały budowę drzew, dowiedziały się jak ogromną rolę odgrywają one w naszym ekosystemie: dostarczają tlenu, oczyszczają powietrze, są schronieniem dla różnych gatunków zwierząt, wykorzystuje się drewno do wyrobu wielu produktów niezbędnych człowiekowi. Dzieci rozpoznawały odgłosy lasu, ozdabiały drzewa różnymi technikami: wyklejanie kulkami bibuły, stemplowanie folią bąbelkową, wyklejanie i malowanie waty jesiennymi barwami. Układaliśmy też drzewo ze sznurków, kasztanów, szyszek i liści. Zajęcia te były również kolejną okazją do wielozmysłowego poznawania otoczenia, co wpisuje się w realizację zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami” realizowanego w naszej grupie od października.

W roku szkolnym 2021/ 2022 Skrzaty biorą udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu „Zabawa sztuką”. Podjęliśmy się zadania „Sztuka Ziemi” czyli land art. Z darów jesieni, które zgromadziliśmy w kąciku przyrodniczym tworzyliśmy przepiękne pejzaże i obrazy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wcielały się w rolę artystów, rozwijając swoją wyobraźnię i twórcze myślenie. Wspólne tworzenie było również wspaniałą okazją do pracy zespołowej oraz aktywności wielozmysłowej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Kropki u Skrzatów.