grupa III PROMYKI

Liczba odwiedzających: 849

Wycieczka

Spotkanie z tatą Zosi. 20 maja zaszczycił nas swoją obecnością pan Tomasz – historyk, który zapoznał dzieci z tajnikami swojego zawodu. Podczas zajęć dzieci dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Tata Zosi zaproponował ciekawe zabawy poprzez które przybliżył przedszkolakom pojęcie „czasu”. Promyki podziękowały za spotkanie gromkimi brawami, pamiątkowym dyplomem oraz i upominkiem, który same wykonały. Wszyscy miło wspominamy ten dzień.

18 maja w naszym przedszkolu zrobiło się bardzo kolorowo, a to z okazji „Kolorowego Dnia”. Przedszkolaki z grupy „Promyki” przyszły ubrane do przedszkola we wszystkie kolory pięknej wiosny. Dzieci tego dnia miały okazję doświadczyć ciekawych eksperymentów takich jak: barwienie soli kredą i zabarwianie wody farbami (połączenie kolorów za pomocą papierowego ręcznika). Eksperymenty te dostarczyły dzieciom zadowolenia, satysfakcji, radości z tego, że coś poznały i odkryły oraz samodzielnie doszły do pewnych wniosków. W tym dniu nie zabrakło również zabaw i tańców przy muzyce. Na zakończenie dzieci wykonały kolorowego motylka.

W dniu 16 maja w grupie „Promyki” odbyły się zajęcia badawcze Labolo pt. „Na wodzie i pod wodą”. Podczas zajęć dzieci poznały trudne pojęcia: gęstość i ciśnienie. Razem z profesorem Labolkiem uczestniczyły w eksperymencie „Co pływa, a co tonie”.

Urodzinowy Tydzień Koszałka Opałka                                                                                                                                                                                                                                                 
W tym roku urodzinowy tydzień naszego patrona Koszałka Opałka świętowaliśmy od 19 do 22 kwietnia. Promyczki przypomniały sobie kim jest nasz patron, wysłuchały opowiadania T. Błaszczyk pt. „Koszałek Opałek szuka wiosny”. Były różne konkurencje sportowe, obejrzeliśmy występ przygotowany przez dzieci z gr Tropiciele i Odkrywcy oraz wykonaliśmy domki dla krasnoludków. Zjedliśmy pyszny śmietankowy tort. Ćwiczyliśmy liczenie oraz szukaliśmy skarbów przyrody. Te dni upłynęły nam w atmosferze radosnych przeżyć i wesołej zabawy.

11 kwietnia odbyły się kolejne zajęcia z profesorkiem Labolkiem, na których Promyczki dowiedziały się jak działa siła odrzutu i siła sprężystości. Na podstawie obserwowanych doświadczeń przedszkolaki przekonały się, że siły odrzutu potrzebuje między innymi rakieta i samochód odrzutowy, a dzięki sile sprężystości działa katapulta. Labolek zechciała nam ją pokazać i dał nam się przy tym wszystkim wykazać.

Koncert „Muzyczka w doniczkach

Grupa Promyki 7 kwietnia miała okazję aktywnie uczestniczyć w muzycznym show Panów: Dudusia i Gucia. Duet „Puch-Puch” przygotował wspaniały koncert edukacyjny o tematyce wiosennej. Przedszkolaki miały możliwość posłuchać „doniczkowych dźwięków”, jak również mogły też stworzyć „doniczkową muzykę”.

Światowy Dzień Autyzmu.

1.04 w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia Promyczki zapoznały się z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami jakie występują u osób z tym zaburzeniem. Rozmawialiśmy o potrzebie tolerancji i akceptacji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. W akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm ubraliśmy się na niebiesko oraz zawiesiliśmy w oknie niebieskie serduszka.

W marcu przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach badawczych z profesorkiem Labolkiem pt. „Czy cukier jest zdrowy?” zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania oraz dowiedziały się, jaką rolę pełnią cukry dla naszego zdrowia.

Pierwszy Dzień Wiosny 21 marca Promyczki wspólnie świętowały nadejście tej pięknej pory roku. Były tańce, śpiew oraz różne zabawy. Przedszkolaki chętnie rozwiązywały wiosenne zagadki, rozpoznawały i nazywały wiosenne kwiaty. Poznały tradycje i zwyczaje związane z powitaniem wiosny. Nie zabrało również zabaw plastycznych m.in. malowanie farbami. Dzieci samodzielnie robiły kanapki z dodatkiem zielonych warzyw. Jednak największą atrakcją dla przedszkolaków był spacer po najbliższej okolicy przedszkola. Podczas spacerku bacznie obserwowały piękno budzącej się do życia przyrody, wypatrywały pączów na drzewach, pierwszych kwiatów. W tym dniu wszyscy bawili się doskonale. [[galeria;349]

W lutym Promyczki odwiedził profesorek Labolek. Tematem przewodnim spotkania było wahadło. Dzieci poznały zasadę jego działania oraz sprawdziły jak działa siła oporu powietrza.

Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka – w takiej atmosferze bawiły się Promyczki 1 marca podczas balu karnawałowego. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Uczestniczyły w tańcach i zabawach prowadzonych przez wodzireja. Na twarzach wszystkich gościł uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. Miłą niespodzianką był pokaz tańca wykonany przez Olka (Michaela Jacksona).

12 stycznia obchodziliśmy „Dzień Biały – Dzień Śnieżynki”. Tego dnia w naszej sali dominował kolor biały. Przedszkolaki wesoło bawiły się przy zimowych, skocznych rytmach muzyki, tworzyły improwizacje ruchowe, tańczyły w parach, rozwiązywały zagadki. Jednak najwięcej radości sprawiła im „bitwa na śnieżki”. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne „Śnieżynka”. Dzień upłynął w miłej atmosferze.

W dniu 10 stycznia odbyły się zajęcia badawcze pt. „Detektyw Labolek na tropie”. Promyczki zapoznały się z pojęciem daktyloskopia, obserwowały wykonanie chemicznej sygnalizacji świetlnej oraz utrwaliły zasady bezpiecznego korzystania z ruchu drogowego.

25 listopada w naszym przedszkolu, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie bawiły się przy znanych piosenkach o misiach, a także w zabawach ruchowych i konkursach. Wykonały „misiowe pacynki” oraz próbowały miodku. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie Święto Misia zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas. Dzieci były szczęśliwe mimo tego, że w tym roku ich misie zostały w domu.

W dniu 15 listopada w naszej grupie odbyły się zajęcia badawcze z profesorkiem Labolkiem pt. „Zobaczyć dźwięk”. Promyczki podczas zajęć dowiedziały się co to jest dźwięk oraz zapoznały się z mechanizmem działania zmysłu słuchu.

W ramach ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” w dniu 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 dzieci z grupy Promyczki zaśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”, aby w ten sposób uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

3 listopada Promyczki wybrały się na wycieczkę autokarową do Teatru Małego Widza w Warszawie na spektakl pt. „Kosmos”. Przedszkolaki czynnie uczestniczyły w odkrywaniu kosmicznej przestrzeni za pomocą wszystkich zmysłów. Na początku odwiedziły układ słoneczny, następnie teleportując się i wędrując po międzygalaktycznej materii zobaczyły z bliska bajeczne planety z nieziemskimi jeziorami, kraterami i wulkanami. Odwiedziły księżycowe wyspy, dotknęły gwiazd i przeszły po mlecznej drodze. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji, o czym świadczyły uśmiechy i radosne komentarze.

W dniach 18.10 – 05.11.21r. dzieci z grupy Promyczki przystąpiły do realizacji zadań z modułu II „Kodujemy Razem z Małym Misiem” w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”. Projekt ma na celu promowanie literatury dziecięcej i czytelnictwa, ale także pobudza wieloobszarową aktywność dzieci. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach, grach, zadaniach (karty pracy) na podstawie propozycji podanych przez Misiową Mamę. Efektem finalnym jest uzyskanie imiennego certyfikatu dla nauczyciela za wykonanie modułu II „Kodujemy Razem z Małym Misiem”.

MAC-Cert-mm202122-modul-iI-joanna-kiraga.pdf (396 KB)

W dniach 18-22 października w naszym przedszkolu odbył się Międzynarodowy Tydzień Kodowania. Promyczki również wzięły w nim udział. 20 października podczas zajęć pt. „Jesienne zawody” dzieci uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem materiału przyrodniczego (kasztany, liście, żołędzie, orzechy, jabłka).

Jesienne spotkanie Promyczków z alpakami w ogrodzie przedszkolnym Spotkanie z alpakami było bardzo ciekawą lekcją edukacyjną, podczas której przedszkolaki poznały życie i zwyczaje tych przemiłych zwierząt. Dzieci wysłuchały wielu ciekawostek o alpakach. Każdy miał możliwość pogłaskać, przytulić i nakarmić zwierzątka ich ulubionym przysmakiem – marchewką. Było dużo uśmiechu i radości. 

11 października obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień Drzewa”. Dzieci poznały budowę i rodzaje drzew, ich znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Następnie wykonały pracę plastyczną pt. "Jesienne drzewo". 

7 października odbył się jesienny koncert muzyczny w wykonaniu zespołu "Puch-Puch" pt. „Owocowo i warzywnie”. Dzieci poznały nowy instrument - Cajon, czyli grająca skrzynia. Promyczki chętnie śpiewały, tańczyły i miały okazję zagrać na tym ciekawym instrumencie. 

11 października odwiedził nas profesorek Labolek. Podczas zajęć pt. „Tajemniczy kosmos” dzieci przeniosły się w świat nauki i zdobyły informacje na temat planet, kosmonautów i gwiezdnego pyłu. Promyczki poznały Układ Słoneczny, dowiedziały się, co to jest grawitacja, robiły babki z księżycowego pyłu oraz usłyszały mnóstwo ciekawostek. Kolejne spotkanie z Labolkiem już w listopadzie. 

W dniu 05 października dzieci obejrzały teatrzyk pt. "Puchatkowe przygody" w wykonaniu aktorów z teatru "Warszawski Koliber". 

15 września w naszej grupie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.

Tego dnia dzieci uczestniczyły w ciekawych zabawach, których celem było wzbudzenie u przedszkolaków kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne z kropką w roli głównej. Tego dnia było kolorowo i radośnie.