Projekt Bliżej Pieska

Data: 19.06.2023 r., godz. 00.00    236
.

Sprawozdanie z realizacji projektu „ Bliżej Pieska” W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Koszałka Opałka w Legionowie wzięły udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Bliżej Pieska". Podczas realizacji projektu przeprowadzony został szereg zajęć dydaktycznych w trakcie których przedszkolaki poznały różne rasy psów, prawa zwierząt, zasady obowiązujące podczas kontaktu z czworonożnymi pupilami oraz obowiązki związane z opieką nad nimi. Omówione zostały również zagadnienia związane z psią służbą człowiekowi. Dzieci dowiedziały się, iż pieski mogą pełnić funkcje przewodnika, ratownika, psa pasterskiego, tropiciela itp. Podczas jednych z zajęć nasze przedszkole odwiedzili specjalni goście: pieski „Figa”, „Bella” oraz „Lucky” wraz ze swoimi opiekunami. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami  przełamuje lęk, nieśmiałość, buduje poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia te dostarczyły przedszkolakom wiele pozytywnej energii, a ich głównym celem było edukowanie dzieci z zakresu właściwego zachowania się wobec zwierząt. W październiku nawiązaliśmy współpracę ze Schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Józefowie, organizując dla nich zbiórkę pożywienia. Dzieci i ich rodzice z dużym zaangażowaniem włączyły się w pomoc, przynosząc karmę, koce, legowiska, miski. Swoją postawą pokazały, iż los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny. Podczas realizacji projektu przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym „Ja i mój pies”. Ich przepiękne prace można było podziwiać na wystawie zorganizowanej w naszym przedszkolu. Przedszkolaki wiedzą, że zwierzę jako istota żywa zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a każdy piesek zasługuje na uwagę i miłość.