grupa V Tropiciele

W poniedziałek 11 grudnia dzieci z grupy „Tropicieli” otrzymały list od swoich kolegów z przedszkola z SOSW w Pułtusku. Wspólnie otworzyliśmy kopertę, w której znalazła się kartka z bożonarodzeniowymi życzeniami oraz kolorowanki o tematyce świątecznej. Dziękujemy.

W dniu 17 listopada dzieci z grupy Tropicieli napisały list do przedszkolaków z SOSW w Pułtusku w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno- Społecznego „Każdy inny- wszyscy równi”. Dzieci podzieliły się informacjami z życia grupy oraz z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia narysowały dla swoich kolegów obrazki przedstawiające misie.

Dnia 16 listopada obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji w grupie Tropicieli, w ramach projektu edukacyjno- społecznego „Każdy inny- wszyscy równi” , odbyły się zajęcia edukacyjne. Dzieci zapoznały się ze znaczeniem słowa tolerancja, na podstawie ilustracji i własnych doświadczeń opowiadały, czym się różnimy, uczyły się jak mogą reagować w sytuacjach, gdy spotkają się z brakiem tolerancji. Obejrzały też film edukacyjny dla dzieci „Tolerancja”.

Dzieci z grupy Tropicieli rozpoczęły realizację projektu „ABC ekonomii, czyli pierwsze kroki w świecie finansów.” We wtorek 31 października podczas zajęć popołudniowych dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Co to są pieniądze” oraz obejrzały film edukacyjny. 5- latki poprzez zabawę oraz na podstawie treści opowiadania dowiedziały się co to są pieniądze, do czego służą, jak wyglądają. Poznały również pojęcia: banknoty, monety, karta płatnicza. Projekt ten ma za zadanie upowszechnienie edukacji finansowej i ekonomicznej wśród przedszkolaków.

W dniu 15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno- Społecznego „Każdy inny- wszyscy równi” zostały przeprowadzone w grupie Tropicieli zajęcia przybliżające dzieciom tematykę niepełnosprawności towarzyszącej osobom niewidzącym. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z codziennymi problemami osób z dysfunkcją wzroku. Po obejrzeniu filmów edukacyjnych Tropiciele wiedzą, jak rozpoznać osobę niewidomą, zapoznały się z jej atrybutami, takimi jak biała laska. Poznały też zasady, jak należy rozmawiać i jak można pomóc osobom niewidzacym: na co zwrócić uwagę, a czego nie należy robić. Ponadto dowiedziały się, czym jest Pismo Braille'a. Zabawy z zasłoniętymi oczami uświadomiły dzieciom trudności, które napotykają osoby niewidzące i niedowidzące.

W dniu 5 października dzieci z grupy Tropicieli uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w Poczytalni. Dzieci przypomniały sobie zasady zachowania obowiązujące w bibliotece. Pani bibliotekarka zapoznała ich z książkami z serii „Humorki”. Mieszkańcy miasteczka Humorki przeżywają wiele przygód, a to wszystko wynika z cech ich unikalnych charakterów. Było to okazja dla dzieci do prowadzenia rozmowy na temat naszych emocji i zachowań. Tropiciele zapoznali się z treścią wybranego przez siebie opowiadania pt. „ Przechwalaki”. Na zakończenie spotkania dzieci narysowały rysunki przedstawiające jego bohaterów. Dziękujemy za ciekawe zajęcia.

27 września dzieci z grupy Tropicieli napisały, z pomocą nauczycielki, list do dzieci z przedszkola w SOSW w Pułtusku. Nawiązanie współpracy z przedszkolakami z Pułtuska odbywa się w ramach realizacji zadań zawartych w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno- Społecznym „Każdy inny- wszyscy równi”. Celem projektu jest uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Z niecierpliwością Tropiciele będą czekać na odpowiedź od swoich kolegów.

W dniu 25 września w grupie Tropicieli odbyły się zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, których celem było dostarczenie dzieciom wiedzy na temat funkcjonowania osób głuchych i niedosłyszących w społeczeństwie oraz kształtowanie postawy akceptacji i szacunku dla innych. Tropiciele poznali jak za pomocą języka migowego można się przywitać i pożegnać. Na podstawie pogadanki, ilustracji i prezentacji multimedialnej przedszkolaki rozwijały empatię, poznały alternatywny sposób komunikacji oraz uczyły się zrozumienia potrzeb człowieka głuchego i niedosłyszącego.

W dniu 19 września 2023r gościliśmy w naszym przedszkolu przedstawicieli Straży Miejskiej oraz Policji, którzy przeprowadzili zajęcia pod hasłem " Bezpieczeństwo na drodze".  Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości przedszkolaków dotyczące zagrożeń na drodze oraz poznanie sposobów ich  praktycznego   zapobiegania.  Podczas   zajęć dzieci z grupy „Tropicieli” w sposób aktywny poznały zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Miały możliwość przećwiczyć różnego rodzaju sytuacje w edukacyjnym miasteczku ruchu drogowego. Na koniec wszystkie przedszkolaki zostały obdarowane odblaskami. Bardzo dziękujemy za przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.

15 września Tropiciele pochodziły Dzień Kropki. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadanie, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki. Brały udział w zabawach matematycznych z elementami kodowania, przekazywały sobie kropkę w nietypowy sposób oraz wyklejały kropkę kawałkami papieru.