Ćwiczyć każdy może

grupa VI

grupa VI
OBSZAR I Wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne

1. Scenariusz Zabawy ruchowe "Nasze ulubione zabawy"
Grupa VI - pięciolatki

Prowadzące: Elżbieta Lewandowska i Lucyna Bator

Data: 14.III.2014

Uczestnicy: dzieci pięcioletnie - grupa VI.

Miejsce: sala grupy VI i podwórko przedszkolne.

Cele główne:
- rozwijanie sprawności ruchowych;
- promowanie zdrowego stylu życia.

Cele szczegółowe:
dziecko
- rozumie znaczenie sportu dla zdrowia;
- przestrzega umów i zasady fair play;
- pokonuje trudności;
- odczuwa radość z osiągnięć i umiejętności;
- poznaje zasady gry w zbijaka.

Przybory:

obręcze, piłka, krążki, lina, woreczki.

Przebieg

I. Rozmowa z dziećmi na podstawie wiersza Marcina Brykczyńskiego na temat
W zdrowym ciele zdrowy duch.

II. Przedstawienie dzieciom przygotowanych konkurencji, omówienie ich zasad
i sposobu przeprowadzenia.

III. Zawody sportowe
1.Przeskoki przez obręcz (jak skoki przez skakankę).
2. Gra zespołowa Zbijak.
3. Przejście przez tunel utworzony z obręczy. (Połowa dzieci trzyma w równym rzędzie obręcze, a druga połowa przechodzi przez tunel, potem zmiana).
4. Zabawa Hula hop.
5. Przeciąganie liny.
6. Bieg do obręczy, Wejście do jej środka i przełożenie od stóp do głowy i odłożenia na miejsce. Powrót
biegiem.
7. Bieg slalomem wyznaczonym krążkami.
8. Rzuty do celu. Każdy uczestnik ma 5 rzutów woreczkiem do tablicy z odległości około 3 metrów.
IV. Podziękowanie dzieciom za sportową postawę i gratulacje.

2. Sprawozdanie:
Sprawozdanie z przebiegu Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w grupie Starszaków
z uwzględnieniem aktywności fizycznej.
20 września 2013r. po raz pierwszy obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
W tym dniu grupa starszaków bawiła się wyśmienicie. Niemal przez cały dzień dzieci brały udział w różnorodnych zabawach muzyczno ruchowych zainicjowanych przez nauczycielki i dzieci. Powitanie rozpoczęliśmy wspólnym pląsem „Walczyk na powitanie”, następnie odbyła się pogadanka na temat ustanowienia Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka oraz ulubionych zabaw starszaków. Wszystkie starszaki lubią chodzić do przedszkola więc z radością zaśpiewały i zilustrowały ruchem piosenkę „Przedszkole drugim domem.” Najczęściej wymienianymi zabawami były te , które dzieci zdążyły poznać i często się w nie bawią. Wśród licznych zabaw ogromnym powodzeniem cieszą się zabawy według metody Weroniki Sherborne. Uwzględniając propozycje dzieci , Dzień Przedszkolaka uświetniły zabawy ruchowe zgodne z poniższym scenariuszem. W tym dniu nie zabrakło życzeń od pań dla wszystkich Starszaków. Panie zaśpiewały dzieciom „Sto lat.” Po zabawach odbył się smaczny poczęstunek.
Scenariusz zabaw ruchowych „Nasze ulubione zabawy”.
Cele ogólne:
· kształcenie umiejętności współżycia w grupie,
· doskonalenie sprawności ruchowej,
· nawiązanie bezpośrednich i życzliwych relacji dziecko- dziecko.
· wytworzenie ciepłej i serdecznej atmosfery w grupie
· uświadomienie korzyści dla organizmu wynikających z ćwiczeń i zabaw ruchowych wyzwalanie pozytywnych emocji.

Metody:
podające: polecenia i instrukcje,
czynne
Formy: praca w parach , praca z całą grupą
Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania muzyczne zabaw wg . ped. zabawy - Klanza, obręcze.
Plan zabaw:
· Zabawa „Tańczyć każdy może - taniec części ciała” - przy dźwiękach muzyki tanecznej dzieci poruszają wskazanymi częściami ciała, następnie improwizują swój taniec.

· Zabawa „Poruszam się jak?” - dzieci rozchodzą się po sali, a następnie otrzymują instrukcję, aby zaczęły poruszać się:
- stawiając najdłuższe kroki jak potrafią
- podskakując na jednej nodze
- chodząc na czworakach
- skacząc na obu nogach razem
- chodząc jak najdziwniejszymi krokami ,
- chodząc tak jak roboty
- idziemy dźwigając worek ziemniaków .
· Zabawa „Lustrzane odbicie” - dzieci siedzą w parach naprzeciwko siebie; jedno dziecko z pary robi śmieszne minki, ruchy głową a drugie stara się je naśladować.

· Zabawa „ Rowerek” - dzieci dotykają się stopami. Naśladują jazdę rowerem-na przemian naciskają stopami.
· „Prowadzenie ślepca” –dzieci dalej w parach spacerują po sali. Najpierw jedna osoba zamyka oczy i prowadzi drugą, później zmiana.
· Zabawa na czworakach” Przejdź pod mostkiem” - Chłopcy tworzą mostek, dziewczynki kolejno przechodzą pod tym mostkiem. Zmiana.
· Zabawa taneczna „Konik”
· Zabawa ,,Paczka” - jedno dziecko siedzi skulone na podłodze, drugie próbuje go wyprostować .
· „Winda” - dzieci stoją, opierając się o siebie plecami. Trzymając się pod ręce, próbują najpierw usiąść, a następnie wstać.

Zabawa „Przepychanki” – dzieci dobierają się w pary mniej więcej tego samego wzrostu i przepychają się plecami, brzuchami tak, żeby zepchnąć partnera z dywanu.
· Zabawa „Wspólne oddychanie” (według K.W. Vopla) Nauczyciel mówi; Utwórzcie duże koło i złapcie się za ręce. Spróbujcie wspólnie nabrać powietrza głęboko aż do płuc. Jeszcze mocniej złapcie się za dłonie. Podczas wydechu mówimy głośno „Ach” .., aż wypłynie całe powietrze z płuc. Wtedy rozluźniamy uścisk dłoni. (Kilkakrotne powtórzenie czynności.)
· Zabawa „Powiedz mi coś miłego”- przy. dźwiękach muzyki spacerują po sali . na przerwę w muzyce dobierają się w pary i mówią sobie komplementy , coś miłego np. Lubię Cię za… itp.
· Zabawa ruchowa „Szukamy partnerów do tańca”. Dzieci dobierają się w pary, wchodzą do obręczy i przy dźwiękach muzyki zaczynają radośnie tańczyć w obręczach. Gdy muzyka milknie, pary żegnają się i dzieci szukają sobie w innych obręczach nowych partnerów do tańca.
· Masaż w parach „ Dreszczyk” wg M. Bogdanowicz
· Wspólne ucztowanie – smaczny poczęstunek.

przeskoki prez obręcz

gra zespołowa"zbijak"

przejście przez tunel utworzony z obręczy

zabawa Hula hop