Ćwiczyć każdy może

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Miejsce ćwiczeń: sala przedszkolna
Pomoce: piłki.
Zadania: czworakowanie za potaczaną piłką, doskonalenie zwinności.

Przebieg:
1. Zabawa orientacyjno- porządkowa Słońce i deszcz, na zapowiedź ulewa dzieci wykonują przysiad , stukają palcami o podłogę i mówią kap, kap.
2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych „Słonko". Siad skulny- słońce zaszło. Na sygnał powolny wyprost aż do wspięcia na palce, poruszanie dłońmi - promyczkami. Przejście kilka kroków - słońce przesuwa się po niebie. Na kolejny sygnał — siad skulny - słonko zaszło.
3.Ćwiczenie tułowia - skręty. Dzieci stoją w lekkim rozkroku. Naśladują ruchy wrzucania kamieni do stawu - prawą i lewą ręką z mocnym skrętem ciała. Po kilku rzutach schylają się, przysiadają- zbierają kamyki.
4. Marsz dokoła przy muzyce- rozdanie piłek.
5.Ćwiczenie mięśni grzbietu: leżenie przodem, toczenie piłki po podłodze z ręki do ręki w lekkim skłonie tułowia w tył. Po kilku ruchach odpoczynek z piłką pod brodą.
6. Zabawa z elementem czworakowania - „Kotki." Wiosenna pogoda zachęca kotki do zabaw. Czworakują z piłką po sali w różnych kierunkach. Na sygnał kotki siadają skrzyżnie podnosząc piłkę w górę, aby pokazać, że nikt nie zgubił piłki.
7. Rzuty: w staniu swobodne rzuty piłki w górę i próba chwytu.
8. Ćwiczenie stóp: siad skulny podparty, piłka pod stopą. Toczenie piłki stopą aż do zupełnego wyprostu nogi w kolanie i przysuwanie jej.
9. Marsz, zebranie piłek.

Sprawozdanie:
Grupa I Maluchy
Nauczyciel: Dorota Rakocka

Edukacja zdrowotna uwzględniająca aktywność fizyczną i rozwój sprawności ruchowej dzieci zajmuje w przedszkolu szczególne miejsce. Ruch jest naturalną potrzebą dziecka a odpowiednia aktywność ruchowa jest dziecku niezbędna dla zapewnienia prawidłowego rozwoju fizycznego, umysłowego, motorycznego i społecznego.
W grupie Maluchów aktywność fizyczna przejawia się poprzez :
- zabawy ruchowe, które bazują w ogromnej części na naturalnych formach ruchu, takich jak: biegi, rzuty, skoki, dźwiganie, mocowanie, czworakowanie itp., angażują duże grupy mięśniowe, podnoszą sprawność ogólną i doskonalą umiejętności ruchowe,
- ćwiczenia poranne,
- ćwiczenia gimnastyczne,
- zabawy na świeżym powietrzu.
Oprócz zorganizowanych form ruchu dzieci potrafią same organizować zabawy ruchowe. Realizują w nich swoje pomysły oraz wykorzystują własne doświadczenia. Zabawy te dają dzieciom swobodę.
Nie należy zapominać o tym, że organizując tego typu zajęcia trzeba wpajać u dzieci podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z aktywnością ruchową.
Wykształcenie u dziecka w wieku przedszkolnym nawyku codziennej aktywności fizycznej wytworzy w nim potrzebę aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego, co będzie kontynuowane w dorosłym życiu.
zabawy na świeżym powietrzu

ćwiczenia