-
Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Przedszkole Miejskie nr 3
im. Koszałka Opałka w Legionowie
ul. Zegrzyńska 71,
05-119 Legionowo
tel./fax: (0-22) 772-96-66
e-mail: przedszkolem3@o2.pl
Foto
Strona Główna

Innowacja pedagogiczna

2013/2014

-
Wersja do drukudruk
2013/2014
"Polska to moja Ojczyzna"

Dnia 4 listpoada w grupie II w ramach realizacji tematu kompleksowego " Kto Ty jesteś, Polak mały..."oraz programu innowacyjnego " Polska to moja Ojczyzna",odbyło się spotkanie z ŻOŁNIERZEM WOJSKA POLSKIEGO.
Celem spotkania było kształtowanie u dzieci postaw patriotycznych.
spotkanie z żołnierzem
spotkanie z żołnierzem

spotkanie z żołnierzem
spotkanie z żołnierzem


11 listopada

Uroczystość jaką przygotowała grupa starszaków z okazji Święta Niepodległości była wspaniałą lekcją patriotyzmu.
Od najmłodszych lat uświadamiamy dzieciom kim jesteśmy. Uczymy je bycia Polakiem i miłości do Ojczyzny.
Kształtowanie pojęcia „Polak” zaczyna się od rozumienia tego, że mieszkam w tym samym kraju, mówię tym samym językiem, łączy nas wspólny symbol: Orzeł Biały, flaga biało-czerwona, hymn a także wydarzenia historyczne. Nasze przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyły w listopadowych zajęciach poświęconych tematyce patriotycznej. Różnorodne formy i metody wykorzystywane w codziennej pracy przybliżały dzieciom wiedzę o Ojczyźnie.
11 listopada- Święto Niepodległości to rocznica poważna i wielka. Wydawałoby się, że niemożliwa do uczczenia przez przedszkolaki. Okazało się, że w naszym przedszkolu potrafimy ją uczcić.
W dniu 13 listopada w godzinach porannych z tej okazji dla młodszych kolegów
i koleżanek, grupa starszaków przestawiła program artystyczny „ Polska to moja Ojczyzna”, na popołudniowy występ zaproszono rodziców. Dzieci ubrane w ludowe stroje z powagą prezentowały wiersze, piosenki patriotyczne i tańce ludowe. Wspólnie wygłoszony wiersz "Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy i zaśpiewany hymn zakończył przedszkolną uroczystość.
Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości


„W świecie polskich legend”

W związku z realizacją innowacji „Polska- to moja Ojczyzna” zaproszeni rodzice dzieci z grupy III aktywnie włączyli się w cykl zajęć „W świecie polskich legend”. Mama Leny przeczytała nam legendy pt. „Złota kaczka” i „Syrenka Warszawska”, przybliżając przedszkolakom historię herbu naszej stolicy. Tata Laury wspaniale wcielił się w rolę Smoka Wawelskiego, z którym kojarzymy Kraków, zaś mama Gabrysi zaciekawiła dzieci legendą o pierścieniu świętej Kingi.
W bardzo interesujący sposób opowiedziała im o kopalniach w Bochni i Wieliczce pokazując prawdziwe kryształki soli, które mogły obejrzeć, dotknąć i spróbować.
Bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i zapraszamy do dalszego uczestnictwa w zajęciach z naszymi przedszkolakami.
grupa III
grupa III

grupa III
grupa III

grupa III
grupa III

grupa III
grupa III


„O śpiących rycerzach spod Giewontu"

Realizując innowację patriotyczną „Polska- To Moja Ojczyzna”, pragniemy
w sposób poetycki i barwny zapoznać dzieci z przeszłością i tradycjami naszej Ojczyzny.
Stąd pomysł na cykl zajęć „W świecie polskich legend i baśni”. Rodzice dzieci
z grupy III bardzo chętnie czytają przedszkolakom legendy związane z różnymi miastami i ciekawymi miejscami w Polsce. Dzieci poznały już historię Syrenki Warszawskiej i Smoka Wawelskiego, dowiedziały się jak powstały kopalnie soli
w Bochni i Wieliczce.
Ostatnio gościliśmy tatę Piotrusia – pana Śmiałka, który przeczytał przedszkolakom legendę „O śpiących rycerzach spod Giewontu”, przygotował pokaz multimedialny dotyczący polskich gór. Dzieci mogły podziwiać nasze piękne Tatry
i dowiedzieć się jak bezpiecznie zachowywać się podczas górskich wędrówek. Zajęcia wzbudziły wiele emocji, przedszkolaki zadawały wiele pytań, na które nasz gość cierpliwie udzielał wyczerpujących odpowiedzi.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za tak czynne zaangażowanie
i zapraszamy do dalszego udziału w zajęciach. Pamiętajmy, że codzienne głośne czytanie rozbudza w dzieciach fantazję i wzbogaca ich wyobraźnię.
grupa III

grupa III

grupa IIIW dniu 31 stycznia 2014 r. nasze przedszkolaki z grupy V i VI obejrzały wystawę pt."W krainie lodu i książek" w Muzeum HJistorycznym w Legionowie. Dzieci miały możliwość zapoznania się z eksponatami muzealnymi, poznały wiele faktów dotyczących życia i pracy Aliny i Czesława Centkiewiczów.
Na koniec spotkania przedszkolaki wspólnie zbudowały igloo i każde dziecko mogło sprawdzić jak ono wygląda od środka.
w muzeum...

w muzeum...

w muzeum...

w muzeum...

budujemy igloo...

wizyta w igloo...

wizyta w igloo...Dnia 21 marca pożegnaliśmy zimę...
pożegnanie odbywało się pod hasłem"Tradycje ludowe"
powitanie wiosny


powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny


Dnia 8.04.2014r. grupa III odbyła pieszą wycieczkę pod Pomnik Katyński, aby upamiętnić
74 rocznicę tragicznych wydarzeń w Katyniu. Przedszkolaki minutą ciszy oddały
cześć polskim żołnierzom i złożyły bukiet wiosennych kwiatów.
Na koniec pod pomnikiem zapłonęły znicze…
Zapłonęły dla tych, którym nie dane było przeżyć wojnę
i cieszyć się jak my, wolnością i niepodległością.
wyjście pod pomnik
wizyta pod pomnikiem

wizyta pod pomnikiem
wizyta pod pomnikiem

wizyta pod pomnikiem
Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów.
Do najpopularniejszych z nich należy święcenie pokarmu, śniadanie wielkanocne przy wspólnym stole z rodziną oraz śmingus dyngus.
Niektóre tradycje są mało znane naszym przedszkolakom, bo kultywowane są tylko w określonych regionach Polski.
Z drugim dniem świąt Wielkanocnych, związany jest ludowy zwyczaj chodzenia z "kurkiem po dyngusie" (szczególnie znany w Polsce centralnej, w okolicach Opoczna, Łowicza, na ziemi Sieradzkiej, Łęczyckiej a także na Śląsku).
W Poniedzialek Wielkanocny wozono koguta(kurka)na dwukołowym wózku. Kogut, w wielu kulturach uważany za symbol słońca i sił witalnych, symbol urodzaju, miał zapewnić zdrowie i pomyślność. Piał głośno, a efekt ten uzyskiwano dzięki temu, że wcześniej karmiony był ziarnem namoczonym w spirytusie. Z czasem żywego ptaka zastąpiono sztucznym:ulepionym z gliny, pieczonego ciasta lub wycinanym z deski.
Rozśpiewani młodzieńcy wozili koguta od domu do domu składali domownikom życzenia świąteczne, oblewali wodą szczególnie mode dziewczyny i za to wszystko otrzymywali poczęstunek ("dary dla kogucika")
Chcąc zapoznać przedszkolaków z tym mało znanym zwyczajem ludowym, grupa starszaków wystrojona w ludowe stroje łowickie przygotowała (18 kwietnia) iniscenizację "Wieziemy tu kogucika".
Odwiedzenie z dyngusowym kurkiem każdej grupy, a także pań pracyjących w naszym przedszkolu, sprawiło dzieciom wiele radości.
W tym samym dniu starszaki udały się z dyngusowym kurkiem i welkanocnymi życzeniami do Prezydenta Miasta Laegionowa oraz do Radia Hobby.
Po powrocie do przedszkola policzono zebranye dary i rozdzielono na wszystkich uczestników imprezy.
wielkanocne tradycje
wielkanocne tradycje

wielkanocne tradycje
wielkanocne tradycje

wielkanocne tradycje
wielkanocne tradycje

wielkanocne tradycje
wielkanocne tradycje


W naszym przedszkolu zorganizowaliśmy wystawę „Jan Paweł II- przyjaciel dzieci”. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykonały przepiękne prace poświęcone wielkiemu Polakowi, który już niebawem zostanie ogłoszony świętym. Pragniemy przybliżać naszym wychowankom tak niezwykłe osobowości, których głównym celem życia była troska, szacunek i miłość do drugiego człowieka.
Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas i przyczynili się do tego, aby w tak skromny sposób oddać hołd wielkiemu papieżowi Janowi Pawłowi II.
wystawa

wystawa

wystawa

wystawa

wystawa


Przybliżając przedszkolakom tradycję i kulturę różnych regionów Polski naszym gosciem był posterunkowy Jakub Kowalczyk, który piekną góralską gwarą opowiadał dzieciom historię rozbójnika Janosika oraz zaprezentował przepiękny regionalny strój góralski.
spotkanie z góralem
spotkanie z góralem

spotkanie z góralem

wystawa -Polska
wystawa -Polska

wystawa -Polska
zajęcia

zajęcia
zajęcia

zajęcia
jesień

jesień

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 29.01.2014 r., godz. 08.57
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Biernacka, data: 27.06.2014 r., godz. 15.38
Liczba odwiedzin: 1547