Cała Polska czyta dzieciom

Cała Polska czyta dzieciom
KSIĄŻKA TO NASZ PRZYJACIEL

W grudniu nasze przedszkole przystąpiło do programu „Klub Czytających Przedszkoli” realizowanego przez Fundację ABC XXI.
1 czerwca fundacja zainaugurowała kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”,
w celu uświadomieniu społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego rozwoju emocjonalnego oraz wyrobienia u dorosłych nawyku codziennego czytania.
Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą, że czytanie dziecku na głos:
• uczy je języka i myślenia,
• rozwija pamięć i wyobraźnię,
• przynosi wiedzę i wzorce moralnych zachowań,
• buduje więź między dorosłym i dzieckiem,
• wzmacnia poczucie własnej wartości,
• ułatwia naukę i pomaga w wychowaniu,
• zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów,
• kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Dlatego tak ważne jest wprowadzenie rytuału głośnego czytania dzieciom co najmniej
20 minut dziennie.
W związku z przystąpieniem do programu „Klub czytających przedszkoli” nasza placówka stała się gorącym propagatorem codziennego, głośnego czytania wszystkim przedszkolakom.
17.11.2008r grupa „Starszaków” odwiedziła Bibliotekę Oświatową przy Klubie Garnizonowym, gdzie zapoznała się ze sposobem wypożyczania książek i korzystania
ze zbiorów zgromadzonych w bibliotece. Dzieci wysłuchały również fragmentu książki „Przygody Wróbelka Elemelka” czytanej przez panią bibliotekarkę. Teraz będziemy częstszymi gośćmi biblioteki, gdyż podjęta została inicjatywa spotkań podczas, których pracownicy biblioteki będą czytać naszym wychowankom różne ciekawe książki.
czytanie dzieciom

W grupie „Starszaków” w zajęciach „Książka to nasz przyjaciel” chętnie uczestniczyli rodzice naszych przedszkolaków, mama Leny Leszczyńskiej przeczytała nam książkę
pt. „Przygody Kubusia Puchatka”, a babcia Kasi Nykazy w ciepły i serdeczny sposób wprowadziła nas w świat Martynki bohaterki książki pt. „Martynka w szkole.”
Naszymi gośćmi byli również pani dyrektor Małgorzata Kiliś, która poprzez książkę Astrid Lindgren zachęciła dzieci do poznawania dalszych przygód „Nilsa Paluszka”, a także pracownicy przedszkola: pani Ania Tarka nasza wspaniała kucharka, która przeczytała ulubioną książkę swojego synka pt. „Przygody Mikołaja”, oraz pani Tereska – woźna oddziałowa czytająca wiersz Tadeusza Kubiaka „Wesoła choinka” oraz wiersz Joanny Kulmowej „Najpiękniejsza Choinka”.
czytanie dzieciom

Miło nam było spotkać się także z panią Anną Kaca autorką „Wierszy bez przemocy”, która w dniu 09.12.2008. odwiedziła nasze przedszkole.
Dzieci z uwagą wysłuchały czytanych przez autorkę wierszy, a potem śmiało zadawały pytania dotyczące ich powstania. Pani Ania odwiedziła także grupę „Starszaków”, które pochwaliły się samodzielnie wykonanymi książeczkami.
czytanie dzieciom

Spotkania z „książką” sprawiły dzieciom wiele radości i z niecierpliwością czekają na kolejne wizyty ciekawych gości.

Wytworzył: Dorota Bargłowska, data: 30.12.2008 r., godz. 00.00
Wprowadził: Małgorzata Kiliś, data: 30.12.2008 r., godz. 12.22