-
Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Przedszkole Miejskie nr 3
im. Koszałka Opałka w Legionowie
ul. Zegrzyńska 71,
05-119 Legionowo
tel./fax: (0-22) 772-96-66
e-mail: przedszkolem3@o2.pl
Foto
Strona Główna

Z życia przedszkola 2020/2021

grupa V TROPICIELE

-
Wersja do drukudruk
grupa V TROPICIELE


W dniu 09.12.2020r. do dzieci z naszego przedszkolnych zawitał Święty Mikołaj. Od samego rana przedszkolaki nie mogły się doczekać miłego gościa. Gdy tylko pojawił się w drzwiach na wszystkich twarzach pokazał się piękny uśmiech. Dzieci z ogromną radością przywitały Świętego Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze. Były tańce, zabawy i dużo śmiechu. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Wizyta wyjątkowego gościa wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.


Trzeci tydzień listopada upłynął Tropicielom pod hasłem "Zdrowie naszym skarbem". Dzieci rozwijały swoją sprawność fizyczną podczas zajęć gimnastycznych z wykorzystaniem m.in. chustek szyfonowych. Utrwalały sobie świadomość tego, jak ważny dla zdrowia jest ruch. Rozmawialiśmy na temat zdrowych produktów spożywczych oraz zachęcaliśmy do jedzenia zdrowych potraw. Swoją wiedzę dzieci utrwaliły wykonując kosze pełne zdrowego jedzenia metodą wycinanki. Podczas zajęć na temat tego, kto dba o nasze zdrowie odgrywaliśmy scenki u lekarza, utrwalaliśmy potrzebę kontaktu z lekarzem w razie choroby oraz sprawdzaliśmy co jest mu potrzebne do pracy. Dzieci zapoznały się również z nazwami specjalności wybranych lekarzy.KODOWANIE NA DYWANIE
W listopadzie dzieci z grupy Tropiciele uczestniczyły w zajęciach pt. „ Młodzi patrioci” z użyciem maty do kodowania. Zabawy z kodowaniem są pełne radości: otwierają umysły, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania, a także kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci.


W dniu 25 listopada dzieci z grupy Tropiciele obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Dla przedszkolaków w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiami, zabawy muzyczno – ruchowe, zgadywanki. Dzieci poznały historię święta, bawiły się przy piosence „Jadą, jadą misie”, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały pracę plastyczną. Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

20 listopada świętowaliśmy Dzień Praw Dziecka. Rozmawialiśmy o prawach, które należą się każdemu małemu człowiekowi.

Prawo do radości.
Prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć.
Prawo do szacunki.
Prawo do nauki przez zabawę i bycie sobą.
Prawo do niepowodzeń i łez.
Prawo do własności.
Prawo do bycia sobą.
Prawo do niewiedzy.
Prawo do upadków.
Prawo do tajemnicy.
Dzieci dowiedziały się, kim był Janusz Korczak. Urządziliśmy zawody wykorzystując słomki i kolorowe papierki. Na dowód zaznajomienia się ze swoimi prawami dzieci odbijały swoje rączki pomalowane niebieską farbą (kolor organizacji UNICEF). Na koniec zajęć przedszkolaki namalowały swoje marzenia na chmurkach.


17 listopada odbył się koncert dla dzieci pt. "Kolorowy świat". Przy akompaniamencie gitary i fletu muzycy zapewnili dzieciom przemiły czas wypełniony tańcem i śpiewem.


Dnia 16.11.2020r. dzieci z grupy Tropiciele uczestniczyły w zajęciach badawczych pt. „Szalone rodzynki”, których celem było zapoznanie przedszkolaków z pojęciem gęstość i zachowaniem substancji o różnej gęstości względem siebie. Dzieci dowiedziały się również co to jest ciecz, gaz oraz ciało stałe. Kolejne zajęcia pt. „Jak stworzyć sztuczny śnieg?” odbędą się 14 grudnia.


W bieżącym roku szkolnym 2020/2021 dzieci z grupy Odkrywców i Tropicieli kontynuują udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Dzieci uczą rodziców. Pierwsza lekcja odbyła się 12 listopada pod tytułem Młody patriota. Wstępem do zajęć było uczczenie Święta Niepodległości odśpiewaniem hymnu oraz wykonaniem kotylionów. Podczas tej lekcji dzieci poznały symbole narodowe tj. godło, flaga i hymn, dowiedziały się, kim byli ojcowie polskiej niepodległości oraz, czym jest patriotyzm. Podsumowaniem zajęć było pokolorowanie  obrazka pt. „Polska Niepodległa”.


Dnia 19.09.2020r. dzieci z grupy Tropiciele uczestniczyły w zajęciach badawczych pt. „Pisanie prądem”, których celem było zapoznanie przedszkolaków z zagadnieniami związanymi z prądem, przewodzeniem prądu oraz zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas korzystania z urządzeń elektrycznych. Dzieci z dużym zaciekawieniem obserwowały w jaki sposób można rysować prądem. Kolejne zajęcia pt. „Szalone rodzynki” odbędą się 16 listopada.Wtorek 13 października upłynął Tropicielom na zabawach o tematyce jesiennej w kolorze fioletowym. W tym dniu wszystkie dzieci w elementach swojego ubrania miały kolor fioletowy. Wspólne zabawy muzyczno-ruchowe, śpiewanie piosenek oraz tańce wprawiły przedszkolaki w doskonały humor. Dzieci poznawały kolor fioletowy poprzez doświadczenia z barwami. Dowiedzieliśmy się , że mieszając kolor niebieski i czerwony możemy otrzymać barwę fioletową. Przedszkolaki rozpoznawały również fioletowe warzywa i owoce wszystkimi zmysłami. Na koniec każdy ulepił z plasteliny fioletowy owoc lub warzywo. Wytwory prac dzieci umieszczone były przed naszą salą. „Fioletowy dzień” dostarczył Tropicielom dużej dawki zabawy i radości.
Dnia 23.09.2020 r. w ramach przeprowadzanej w grupie V innowacji „Mali matematycy” zostały przeprowadzone zajęcia pt. „W krainie figur”.
Wprowadzanie dzieci w świat matematyki, obrazowanie pojęć przestrzennych i poznawania figur geometrycznych w formie zabawy, to dokonały pomysł, aby zachęcić je do nauki i zgłębiania wiedzy.
Matematyka w przedszkolu to więcej niż tylko nauka liczenia. Ważny element stanowi także geometria. Odkrywanie pojęć z zakresu geometrii przez dziecko jest bezpośrednio związane z jego życiem codziennym. W tym okresie dziecko w poznawanych przez siebie płaskich figurach geometrycznych akceptuje jedynie te, których kształty odzwierciedlają znane mu przedmioty, a więc przede wszystkim koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt. Ten istotny dział edukacji matematycznej poznały dzieci z grupy Tropiciele. Przedszkolaki potrafią już nazwać podstawowe figury geometryczne oraz odnajdują je w otaczającym świecie. Umiejętnie manipulują figurami tak, aby wyrazić swoje wyobrażenie rzeczywistości. Tematem przewodnimi uławiającym poznanie świata figur było najbliższe otoczenie dzieci. Poprzez samodzielne działanie Tropiciele wykonali geometrycznego pajacyka.


„RUCH TO ZDROWIE”
Ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu, poza dobrą zabawą, mają na celu pozytywne wpływanie na rozwój ruchowy i motoryczny dziecka. Wiedzą o tym Tropiciele, którzy zawsze z wielkim zaangażowaniem w nich uczestniczą.
Marzena Szczepańska „Gimnastyka”

Gimnastyka to podstawa
i dla zdrowia, ważna sprawa.
Ręce w górę, potem w bok
i do przodu wielki skok.
A gdy zrobisz ukłon nisko,
wiedz, że sukces jest już blisko.1 października odbyły się zajęcia z zakresu innowacji pedagogicznej „Ciekawe dlaczego?”. Najlepszym sposobem zaspokojenia naturalnej ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Tematem zajęć była woda. Dzieci dokonując i obserwując doświadczenia odkrywały właściwości wody. Tropiciele dowiedzieli się jak powstaje deszcz jak również tworzyliśmy go w szklance. Odgadywali zagadki dźwiękowe. Sprawdzaliśmy, które przedmioty toną, a które pływają i dlaczego. Badaliśmy substancje, które rozpuszczają się w wodzie bądź nie. Rozmawialiśmy na temat „Co by było, gdyby na świecie zabrakło wody”.


30-go września w naszym Przedszkolu obchodziliśmy pierwszy z dni „Koszałkowo – Kolorowo” - POMARAŃCZOWY DZIEŃ . W tym dniu pojawiły się same pomarańczowe przedszkolaki – i nie tylko one. Panie również dołączyły do wspólnej zabawy. Nie zabrakło pomarańczowych atrakcji. Tropiciele brali udział w zabawach ruchowych i matematycznych, odgadywali zagadki, śpiewali piosenki i tańczyli. Z wielką ochotą poznawali pomarańczowe warzywa i owoce wszystkimi zmysłami. Na koniec każdy wykonał z pomarańczowych pasków papieru pomarańczę 3D. Wszyscy świetnie się bawili i marchewkę polubili.


W dniu 21 września w grupie Tropicieli obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Dzieci miło spędziły dzień. Śpiewaliśmy, tańczyliśmy, bawiliśmy się z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Odbyły się również zawody sportowe. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał medal.Dnia 21.09.2020r. dzieci z grupy Tropiciele uczestniczyły w zajęciach badawczych pt. „Dlaczego mydło usuwa brud?”, podczas których dowiedziały się co to są bakterie i jak ważne jest mycie rąk. Przeprowadzone zostały również doświadczenia dzięki którym przedszkolaki obserwowały które mydło lepiej myje ręce: w kostce, czy płynie oraz czego boją się zarazki.Zadania dydaktyczno-wychowawcze na miesiąc wrzesień dla dzieci z grupy TROPICIELE:
1. Witamy w przedszkolu
2. Przedszkole – drugi dom
3. Uliczne sygnały
4. Jesień w lesie (w parku)
• Doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie, wzmacnianie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej.
• Zapoznanie z zasadami obowiązującymi podczas pobytu dzieci w przedszkolu. Zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny.
• Doskonalenie umiejętności dostrzegania różnic i podobieństw.
• Rozwijanie mowy i logicznego myślenia.
• Budzenie zainteresowania figurami geometrycznymi.
• Doskonalenie umiejętności posługiwania się swoim imieniem i nazwiskiem.
• Rozwijanie umiejętności opowiadania o własnych zainteresowaniach, upodobaniach.
• Doskonalenie analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej.
• Rozwijanie umiejętności opowiadania o ulubionych grach i zabawach.
• Rozpoznawanie i nazywanie części ciała.
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat zmysłów człowieka i ich funkcji.
• Rozwijanie umiejętności odgadywania przedmiotów za pomocą zmysłów.
• Zachęcanie do określania i wyrażania swoich emocji.
• Rozwijanie umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni.
• Zapoznanie z wybranymi znakami drogowymi.
• Rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej.
• Prowadzenie obserwacji przyrodniczych.
• Zapoznanie z wybranymi drzewami.
• Rozwijanie umiejętności liczenia.
• Kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej.
• Rozwijanie orientacji przestrzennej.
• Budowanie świadomości dzieci na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia środowiska.
• Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 10.09.2020 r., godz. 11.30
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Biernacka, data: 11.12.2020 r., godz. 09.08
Liczba odwiedzin: 1611