-
Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Przedszkole Miejskie nr 3
im. Koszałka Opałka w Legionowie
ul. Zegrzyńska 71,
05-119 Legionowo
tel./fax: (0-22) 772-96-66
e-mail: przedszkolem3@o2.pl
Foto
Strona Główna

Z życia przedszkola 2020/2021

grupa II ISKIERKI

-
Wersja do drukudruk
grupa II ISKIERKI

Dzień Pluszowego Misia
Dnia 25 listopada, w naszym przedszkolu, odbył się Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, dowiedziały się, w jakich bajkach występują misie, obejrzały bajkę pt. „Miś Uszatek”, wzięły udział w różnych zabawach muzyczno-ruchowych. Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną – sylwetę misia wykleiły włóczką. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej wesołej zabawyWe wtorek 13 października Iskierki przez cały dzień miały zabawy o tematyce jesiennej w kolorze pomarańczowym. Wspólne zabawy muzyczno-ruchowe wprawiły dzieci w doskonały humor. Dowiedzieliśmy się też, że mieszając kolor czerwony i żółty możemy otrzymać barwę pomarańczową. Ciekawym doświadczeniem okazało się rozpuszczanie pomarańczowej krepiny w wodzie. Szukaliśmy pomarańczowych przedmiotów w sali, jesiennych kolorów w liściach, tańczyliśmy przy piosence „Wirujące listki”. Ten „Jesienny pomarańczowy dzień” dostarczył przedszkolakom dużej dawki radości, zabawy i przyjemności.


Innowacja „Dobre maniery przedszkolaka”
W roku szkolnym 2019/2020 w grupie I Okruszki rozpoczęłam realizację innowacji pedagogicznej „Dobre maniery przedszkolaka”. Innowację będę kontynuowała w obecnym roku szkolnym 2020- 2021.
„Dobre maniery przedszkolaka” to innowacja z zakresu edukacji kulturalno – społecznej ukierunkowana na wielostronny rozwój dziecka, zgodnie z jego wiekiem i możliwościami rozwojowymi. Istotną rolę w życiu społecznym pełni przestrzeganie przyjętych reguł w różnych sytuacjach. Właściwe zachowanie to wyraz szacunku dla innych i dla siebie. Dobre maniery to praktyczna i bardzo przydatna umiejętność właściwego zachowania się.
Bez względu na to w jakich czasach żyjemy wzajemne stosunki powinny opierać się na
poszanowaniu godności człowieka, uprzejmości i życzliwości. Wczesna edukacja w tym zakresie zagwarantuje, iż nauczane treści staną się nawykiem, nad którym dziecko nie będzie się zastanawiać. Uczenie dzieci zasad savoir – vivre sprawi, że w przyszłości będą lepiej postrzegane przez innych i łatwiej im będzie nawiązać znajomości, przyjaźnie. Będą również pozytywnie oceniane przez innych. Do podjęcia decyzji dotyczącej realizacji innowacji zainspirowała mnie grupa maluszków, które w zeszłym roku rozpoczęły edukację w naszym przedszkolu. Główną intencją innowacji było przybliżenie dzieciom zasad dobrego zachowania poprzez uczestnictwo w zajęciach dotyczących stosowania określonych zasad, obowiązujących we wzajemnych relacjach społecznych. W trakcie realizacji ww. innowacji pedagogicznej były również podejmowane następujące działania:
- poznanie podstawowych zasad dobrego wychowania i rozbudzenie potrzeby ich stosowania,
- wdrożenie dobrych manier, które zapewniają większą swobodę oraz poczucie
bezpieczeństwa,
- wykształcenie umiejętności likwidowania konfliktów i ich źródeł w kontaktach z rówieśnikami,
- nabywanie umiejętności odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach życiowych
- kształtowanie obrazu własnej osoby.
W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy od przypomnienia ustalonych norm i zasad obowiązujących w przedszkolu (stworzenie „Grupowego Kodeksu Przedszkolaka”)
- stosowania zwrotów grzecznościowych, dawania przykładów stosowania ich przez dzieci, rodziców, bohaterów literatury dziecięcej itp.;
- okazywania przez dzieci w stosunku do kolegów/koleżanek, nauczycieli i innych pracowników przedszkola życzliwości w różnych sytuacjach przedszkolnych;
- zgodna zabawa, prowadzona w miłej atmosferze z poszanowaniem zabawek przedszkolnych, dzielenia się nimi.
Podczas zajęć „Magiczne słowa” dzieci obejrzały bajkę „O mądrej księżniczce”, która szukała księcia dobrze wychowanego. Bajka ta dała dzieciom pewną życiową wskazówkę – iż słowo „proszę”, „przepraszam” i „dziękuję” ma „magiczną moc”. Po obejrzeniu bajki dzieci uczestniczyły w różnych zabawach dydaktycznych jak i muzyczno – ruchowych.
Zajęcia w ramach innowacji mają pomóc w wyrabianiu nawyków dobrego wychowania. Zabawa sprzyja nauce, swobodna atmosfera zajęć powoduje u dziecka korzystne nastawienie do wykonywanych zadań. Dzieci uczą się pracy w zespole, uczą się dawać, brać, dzielić się, współpracować, przełamywać wszelkiego rodzaju bariery. Udział w zabawach przyczyni się, więc do kształtowania postaw prospołecznych, których podstawą są opanowanie, tolerancja, życzliwość oraz rozumienie i umiejętność działania na rzecz innych. Przez kolejne miesiące będziemy poruszać kolejne ważne tematy dotyczące zasad savoir – vivre.


„Dzień Uśmiechu”
2 października 2020 r. obchodziliśmy w naszej grupie Międzynarodowy Dzień Uśmiechu. Była to dobra okazja, by porozmawiać o naszych emocjach, głównie o radości jak również i o smutku, którego na co dzień doświadczamy. Dzieci wysłuchały fragmentu wiersza M. Berowskiej pt. ,,O radości, o smutku i innych ważnych sprawach” oraz zatańczyły taniec radości do piosenki „Rozsyłamy uśmiechy”. Przedszkolaki bawiły się z uśmiechniętymi żółtymi buźkami. Iskierki podjęły cytrynowe wyzwanie. Degustacja kwaśnych smaków wywołała na twarzach słodkie uśmiechy. Największym zainteresowaniem cieszyło się zadanie „Zaprogramuj zdrowie” na macie edukacyjnej - układanie właściwej drogi w myśl powiedzenia „Śmiech to zdrowie”. Głównym naszym celem zajęć było uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego podejścia do życia. Uśmiech nic nas nie kosztuje, a jak wiele może znaczyć dla drugiego człowieka. Uśmiechajmy się na co dzień, gdyż z uśmiechem każdemu do twarzy.,,POMARAŃCZOWY DZIEŃ ”
Jesiennym kolorem, który dominował 30 września w naszym przedszkolu był kolor pomarańczowy. Wiele wydarzeń, które miały miejsce w tym dniu były zabarwione na pomarańczowo: stroje dzieci, pań, wystrój sali. Już od samego rana przygotowywaliśmy nasz pomarańczowy kącik. Zagościły w nim najróżniejsze przedmioty. Pomarańczowe były owoce, warzywa, soczki oraz rekwizyty do zabaw. Bawiliśmy się przy jesiennych piosenkach. Były zabawy matematyczne – przeliczanie, klasyfikowanie wg podanej cechy i tworzenie zbiorów. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych, odgadywały zagadki, śpiewały piosenki oraz tańczyły. Przedszkolaki malowały farbami marchewki oraz dynie. Dzień był pełen niespodzianek.21 września odbyły się zajęcia Labolo "Dlaczego mydło usuwa brud?" Dzieci zostały zapoznane z budową mydła i sposobem w jaki usuwa ono brud. Dowiedziały się również jak wyglądają bakterie i wirusy. Przypomniane zostały zasady higieny oraz ich znaczenie dla naszego zdrowia.
Tego samego dnia świętowaliśmy w naszej grupie Dzień Przedszkolaka. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z chustą animacyjną oraz w grach i zabawach z wykorzystaniem balonów . Na koniec stworzyliśmy wspólną pracę plastyczną, na której widniały odbite ręce dzieci. Po zajęciach na każdego przedszkolaka z naszej grupy czekała nagroda: "Medal dobrego przedszkolaka".
15 września w naszej grupie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki.
Tego dnia dzieci uczestniczyły w ciekawych zabawach, których celem było wzbudzenie u przedszkolaków kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. W tym dniu nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Na zajęciach dzieci poznały genezę tego święta. Uważnie wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talent.
Również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora.
Przedszkolaki wykonały prace plastyczne z kropką w roli głównej.
Tego dnia było kolorowo i radośnie.

 
Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 10.09.2020 r., godz. 10.18
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Biernacka, data: 25.11.2020 r., godz. 21.42
Liczba odwiedzin: 1373