-
Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Przedszkole Miejskie nr 3
im. Koszałka Opałka w Legionowie
ul. Zegrzyńska 71,
05-119 Legionowo
tel./fax: (0-22) 772-96-66
e-mail: przedszkolem3@o2.pl
Foto
Strona Główna

Innowacja pedagogiczna

2017/2018 Innowacja

-
Wersja do drukudruk
2017/2018 Innowacja
„Bawię się i uczę, poznaję świat – edukacja matematyczno-przyrodnicza”

Wrzesień
W ramach innowacji pedagogicznej „Bawię się i uczę, poznaję świat – edukacja matematyczno-przyrodnicza” we wrześniu dzieci uczestniczyły w zajęciach „Nasze emocje”. Podczas tych zajęć dzieci wskazywały na właściwe swojemu nastrojowi kartoniki, nazywały wszystkie przedstawione na obrazkach emocje, opisywały w jakich sytuacjach towarzyszą nam takie emocje, jak radość, smutek, strach i złość. Kolejne zadanie dzieci polegało na ocenie sytuacji przedstawionych na obrazkach i stanów emocjonalnych towarzyszących dzieciom. Nauczycielka wyjaśniła dzieciom, że każdy człowiek przeżywa w życiu podobne emocje, podkreśliła też, że nie ma „złych emocji”, tylko niektóre są trudne kiedy je przeżywamy, np. smutek czy złość. Na koniec zajęć dzieci rysowały swojego ulubionego kolegę lub koleżankę, gdzie musiały ująć w tej pracy charakterystyczne elementy postaci ludzkiej.
1

2


Dnia 19 września w ramach tematu kompleksowego „Bezpieczna droga do przedszkola” dzieci udały się w pobliskie skrzyżowania, aby w praktyczny sposób nauczyć się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci obserwowały sygnalizację świetlną, rozpoznawały znaczenie wybranych znaków drogowych, poznały prawidłowy sposób przechodzenia przez jezdnię.
3

4

5


27 września w ramach innowacji udaliśmy się do pobliskiego lasu. Podczas przechadzki po lesie obserwowaliśmy naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt. Poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zaopatrzone w lupy dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze (liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady). Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej „leśnych dźwięków”. Dzieci wskazywały różnicę w wyglądzie drzew iglastych i liściastych. Rozpoznawały drzewa po charakterystycznych liściach i owocach: dąb, świerk, jarząb, buk. Dzieci z ciekawością obserwowały las w jego jesiennej krasie, gromadziły do koszyczków dary lasu, aby po powrocie do przedszkola umieścić je w kąciku przyrody.
Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.
6

7

8

9


Październik
W październiku dzieci wzięły udział w autokarowej wycieczce do Dyniolandu w Wieliszewie. Przedszkolaki podczas pobytu na farmie uczestniczyły w interaktywnym wykładzie o dyni, poznały jej historię. Przedszkolaki miały okazję degustować zupę dyniową oraz poznały jakie wartości odżywcze ma to niezwykłe warzywo. Oglądały różne gatunki dyń z całego świata, jak również widziały dynię gigant. Bawiły się w słomianym labiryncie i odwiedziły mini zoo, gdzie karmiły małe kózki. Wycieczka ta była aktywną i ciekawą formą spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
1

2


Podczas zajęć „Praca na działce” dzieci wymieniały warzywa rosnące na działce oraz określały ich części jadalne. Następnie układały historyjkę obrazkową Pracowity dzień babci Honoraty, która pozwoliła im dostrzec rytmiczności dnia oraz następstwa czasowego. Podczas pobytu w ogrodzie przedszkolnym dzieci obserwowały przyrodę oraz grabiły liście.
3

4

5

6

7

8

9


„Krasnalkowa jesień – dzień czerwony” w przedszkolu, który odbył się 25 października. Tego dnia motywem wszystkich działań była czerwień. Już od samego rana dzieci uczestniczyły w wielu atrakcjach, których „częścią wspólną” był – jak można się domyślać – kolor czerwony w różnych odcieniach. Wszystkie grupy uczestniczyły w wielu zabawach muzycznych, ruchowych i plastycznych. Popołudniu odbyły się warsztaty z rodzicami, gdzie dzieci recytowały wiersz pt.„Kolory jesieni” oraz zaśpiewały piosenki: „Pomidorek” i „Leśna muzyka”. Następnie wspólnie z gośćmi zagraliśmy w grę planszową „Kodogranie w kolory” z wykorzystaniem maty edukacyjnej Mistrzów Kodowania. Po skończonej zabawie dzieci dekorowały „Koszałkowe drzewo” jesiennymi liśćmi oraz własnoręcznie zrobionymi sówkami. Czerwony kolor sprawiał, że w przedszkolu panowała szczególnie ciepła i miła atmosfera.
10

11

12

13

14


„Wędrówki kropelek wody” podczas zajęć dzieci zapoznały się ze zjawiskiem krążenia wody w przyrodzie. Zajęcia te miały na celu zachęcenie dzieci do podejmowania zabaw badawczych z wodą.
1

224 listopada w przedszkolu obchodziliśmy „Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Przedszkolaki bawiły się m.in. przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Pokochaj Pluszowego Misia”, jak również poznały historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą. Dzieci wysłuchały ciekawostek o misiach z encyklopedii dziecięcej, co bardziej rozbudziło ich ciekawość. Nie zabrakło także zabaw ruchowych, tanecznych i zmagań sportowych oczywiście z misiem w roli głównej. To był dzień pełen radości, wesołej zabawy wszystkich przedszkolaków.
3

4

5„Bawimy się z bałwankiem” - zajęcia miały na celu pogłębianie wiadomości o charakterystycznych cechach pory roku – zimy oraz m.in. rozwijanie orientacji przestrzennej poprzez zabawy z matą edukacyjną.
1

2

3

4„Książki i książeczki z przedszkolnej półeczki” – zajęcia miały na celu nie tylko wzbudzić zainteresowanie dzieci do czytania, ale również utrwalić nazwy dni tygodnia. Dzieci przyniosły swoje ulubione książki, a na koniec zajęć wykonały swoją książeczkę uwzględniając w niej kolejność zdarzeń.
5

6

9

10

7


„Zadowolone ptaki” – podczas tych zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały ptaki zimujące w Polsce. Głównym celem zajęć było kształtowanie opiekuńczych postaw wobec ptaków, wdrażanie do dokarmiania ich w okresie zimy oraz zainteresowanie dzieci światem przyrody.
8Luty
Podczas zajęć „Bracia miesiące” dzieci poznały nazwy miesięcy, dostrzegły rytm i stałe następstw dni i nocy oraz pór roku. A w zrozumieniu tych zjawisk pomogła nam mata edukacyjna. Tematyka zajęć w lutym związana była również ze zrozumieniem pojęć: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. W tym miesiącu dzieci uczestniczyły w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Celem wyjazdu była możliwość nie tylko obejrzenia, ale również praktycznego eksperymentowania z eksponatami z różnych dziedzin nauki.

2

3

4

4

5

6

7

8


Tematyka zajęć w miesiącu marcu związana była z obserwacją pogody, związku z tym prowadziliśmy kalendarz pogody. Przedszkolaki zapoznały się ze znaczeniem wybranych gatunków owadów w przyrodzie: motyla, biedronki, pszczoły. Szczegółowo poznały cykl rozwoju motyla. Aktywnie brały udział w zabawach, które miały na celu porównywanie pojemności różnych naczyń za pomocą tej samej miarki.
1

2

3

4

5


W kwietniu zrealizowany został scenariusz zajęć „Widzimy, słyszymy, wąchamy”. Celem tych zajęć było przede wszystkim kształtowanie świadomości ekologicznej - jak postępować aby chronić środowisko naturalne. Dzieci uczyły się segregowania śmieci, rysowały jak wyobrażają sobie naszą planetę za 50 lat, a także bawiliśmy się w zabawy tematyczne z wykorzystaniem maty edukacyjnej mistrzów kodowania.
Podczas zajęć „Kolorowa łąka”, które odbyły się w maju na terenie ogrodu przedszkolnego przedszkolaki obserwowały przyrodę. Pobyt w ogrodzie miał na celu kształtowanie umiejętności obserwacji roślin i owadów, a także rozbudzanie zainteresowań przyrodą i otoczeniem. Dzieci ciekawe otaczającego je świata chętnie brały udział w poszukiwaniu roślin i zwierząt żyjących na łączce. Wykonały również z zebranego materiału zielnik.
1

2

3

4

5

6

7


 
Wytworzył: J. Kiraga, data: brak danych
Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 29.01.2018 r., godz. 11.12
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Biernacka, data: 03.07.2018 r., godz. 12.10
Liczba odwiedzin: 622