Bezpieczny przedszkolak
(Zam: 20.06.2016 r., godz. 09.09)

warsztaty

Sprawozdanie z przebiegu warsztatów Bezpieczny przedszkolak
realizowanych w ramach współpracy
z Wydziałem Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych w Legionowie

W przedszkolu Miejskim nr 3 im. Koszałka Opałka w Legionowie w ramach projektu profilaktycznego „Bezpieczny przedszkolak” odbyły się warsztaty jako cykl trzech oddzielnych spotkań, w których uczestniczyło 81 wychowanków najstarszych grup. Zakres warsztatów dotyczył aktualnych problemów społecznych, poszerzających wiedzę małego dziecka na temat bezpiecznego funkcjonowania w otaczającym nas świecie.

I warsztaty w dniu 13 V 2016

Podczas pierwszego spotkania dzieci dowiedziały się o zagrożeniach ze strony osób dorosłych na podstawie filmu z wykorzystaniem postaci złej czarownicy z bajki o Królewnie Śnieżce. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie zawsze można ufać nieznajomym poznanym na ulicy i jak się zachować, kiedy ktoś obcy je zaczepia, próbuje wręczyć jakiś prezent. Z bajki profilaktyczno-edukacyjnej „O Króliczku” dzieci dowiedziały się o narkotykach – współczesnej truciźnie i o zagrożeniach płynących z Internetu. Utrwalały numer alarmowy 112.

II warsztaty w dniu 20 V 2016

Drugie spotkanie dotyczyło zdrowego stylu życia. Dzieci wymieniały doświadczenia dotyczące prawidłowego odżywiania się. Animator w przebraniu lekarza zaprezentował dzieciom pokaz multimedialny bajki „Gruby brzuszek” obrazujący rzeczy wyglądające na smaczne i zdrowe, które jednak wcale takie nie są. Uzmysłowił też dzieciom, że leki osób dorosłych mogą być pomylone z cukierkami – groszkami, a słodki alkohol z sokiem owocowym. Poznały zagrożenia ze strony zwierząt i uczyły się bezpiecznej pozycji żółwia podczas ataku psa.

III warsztaty w dniu 3 VI 2016

W czasie trzeciego spotkania animator w roli policjanta poruszył problem agresji: szarpania, kopania, bicia, popychania. Złe, niegrzeczne zachowania zobrazował film „Reksio i koguty”. Wychowankowie doskonale dostrzegały złe zachowania i wiedziały jak naprawić wyrządzoną krzywdę. Umiały odnieść zachowania bohaterów bajki do codziennych zachowań dzieci w przedszkolu i w domu. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie trzeba konfliktów rozwiązywać siłą. Z bajki „O jamniku” zrozumiały jak przykre jest wyśmiewanie się, przezywanie, wykluczanie z grupy. Podkreślona została potrzeba szacunku, dla osób inaczej wyglądających
i inaczej myślących.
warsztaty

Warsztaty „Bezpieczny przedszkolak” pokazały dzieciom zagrożenia dzisiejszego świata. Prowadzący dostosował wiadomości do wieku dzieci. Ukazał wiele ważnych problemów, z którymi dzieci mogą się spotkać teraz, oraz w niedalekiej przyszłości. Przedszkolaki w niezwykle miłej atmosferze dowiedziały się, jak radzić sobie w niebezpieczeństwie, jak unikać zagrożeń, jak dbać o zdrowie i szanować innych. Wszystkie spotkania urozmaicone krótkimi pogadankami, filmami i prezentacjami multimedialnymi były niezwykle interesujące dla dzieci. Na zakończenie warsztatów każde dziecko otrzymało bajkę profilaktyczno-edukacyjną.
warsztaty

Warsztaty odbyły się dzięki współpracy i sfinansowaniu ich przez Wydział Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych w Legionowie. Na zakończenie warsztatów Bezpieczny przedszkolak w nasze działania włączyła się Straż Miejska przekazując odblaski naszym przedszkolakom. Bardzo dziękujemy za współpracę.

Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 20.06.2016 r., godz. 09.09
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Biernacka, data: 20.06.2016 r., godz. 09.50