Spotkanie z lekarzem w grupie III
(Zam: 17.02.2009 r., godz. 10.15)

profilaktyka zdrowotna

Profilaktyka zdrowotna zajmuje bardzo ważne miejsce w wychowaniu dzieci przedszkolnych. Przedszkolaki uczą się prawidłowych nawyków higieniczno-kulturalnych
i zdobywają wiedzę na temat czynników sprzyjających i zagrażających zdrowiu. Temu celowi służyło spotkanie z lekarzem, panem Dominikiem Rabaniukiem, tatą Szymona, które odbyło się 12 lutego w grupie czterolatków.

lekarz
Nadrzędnym celem wizyty Pana doktora było bliższe zapoznanie przedszkolaków
z pracą wykonywaną przez lekarza, a także kształtowanie pozytywnego stosunku do lekarza. Dzieci miały okazję obejrzeć wykorzystywane przez lekarzy przybory: słuchawki lekarskie, młotek neurologiczny, lekarstwa, termometr. Przedszkolaki wysłuchały pogadanki o prawidłowym wzrastaniu i roli prawidłowego odżywiania się, a przede wszystkim o konieczności spożywania owoców i warzyw, przestrzegania higieny osobistej, dbania o kondycję fizyczną.
Dzieci dowiedziały się, kiedy powinny iść do lekarza. Ponadto Pan doktor zwrócił uwagę na zakaz samodzielnego zażywania jakichkolwiek lekarstw oraz zapoznał dzieci
z chorobami zakaźnymi wieku dziecięcego, a także z rolą i celowością szczepień ochronnych.
lekarz

Aby przełamać lęk przed lekarzem i badaniem lekarskim, pan doktor zbadał chętnych „małych pacjentów”, którzy mogli sami posłuchać jak bije ich serduszko.
Dzieci były bardzo zainteresowane spotkaniem z lekarzem. Zdobyły dużo ważnych informacji, chętnie odpowiadały na pytania, a w czasie wypowiedzi nawiązywały do swoich osobistych doświadczeń i przeżyć. Na koniec podziękowały przybyłemu gościowi za przekazanie wielu cennych uwag.

Wytworzył: J.Kiraga, data: brak danych
Wprowadził: Małgorzata Kiliś, data: 17.02.2009 r., godz. 10.15