(Zam: 29.09.2015 r., godz. 10.54)

Zielona Flaga

Nasze działania ekologiczne zostały nagrodzone prestiżowym wyróżnieniem ekologicznym dla szkół i przedszkoli na całym świecie. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju przyznała naszej placówce certyfikat Zielonej Flagi. Przy tej okazji pragniemy podziękować wszystkim Rodzicom i instytucjom lokalnym, które wsparły nasze działania swoją wiedzą, doświadczeniem i czasem.
Zielona Flaga jest tytułem, które nadawane jest szkołom, przedszkolom na całym świecie w ramach Programu Eco – Schools (www.eco-schools.com) Program Eco-Schools realizowany jest od 1994 roku, jak na razie uczestniczy w nim ok. 15.000 szkół w 43 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie – Zieloną Flagę. Eco-Schools – jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami (w tym recyklingu) w szkołach i ich otoczeniu.
Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi. Nad jakością realizacji Programu w Polsce oraz oceną przedszkolnych i szkolnych aplikacji o certyfikat Zielonej Flagi, czuwa Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Ministerstwa Środowiska czy firm zaangażowanych w promowanie zrównoważonego rozwoju.
Certyfikaty są przyznawane szkołom, przedszkolom na rok szkolny i mają zachęcać do ciągłego doskonalenia i rozwoju inicjatyw ekologicznych w szkołach i odnawiania certyfikatu.
W roku szkolnym 2014/2015 nasze przedszkole podjęło starania o międzynarodowy certyfikat „Zielonej Flagi”. Ustaliliśmy, iż tematem wiodącym w działaniach edukacyjno - ekologicznych będzie: Żywność w szkole – zdrowo, lokalnie i odpowiedzialnie oraz Woda.

Zielona Flaga

Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 29.09.2015 r., godz. 10.54