Wielkanocne tradycje
(Zam: 25.04.2014 r., godz. 10.11)

"Wieziemy tu kogucika"

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów.
Do najpopularniejszych z nich należy święcenie pokarmu, śniadanie wielkanocne przy wspólnym stole z rodziną oraz śmingus dyngus.
Niektóre tradycje są mało znane naszym przedszkolakom, bo kultywowane są tylko w określonych regionach Polski.
Z drugim dniem świąt Wielkanocnych, związany jest ludowy zwyczaj chodzenia z "kurkiem po dyngusie" (szczególnie znany w Polsce centralnej, w okolicach Opoczna, Łowicza, na ziemi Sieradzkiej, Łęczyckiej a także na Śląsku).
W Poniedzialek Wielkanocny wozono koguta(kurka)na dwukołowym wózku. Kogut, w wielu kulturach uważany za symbol słońca i sił witalnych, symbol urodzaju, miał zapewnić zdrowie i pomyślność. Piał głośno, a efekt ten uzyskiwano dzięki temu, że wcześniej karmiony był ziarnem namoczonym w spirytusie. Z czasem żywego ptaka zastąpiono sztucznym:ulepionym z gliny, pieczonego ciasta lub wycinanym z deski.
Rozśpiewani młodzieńcy wozili koguta od domu do domu składali domownikom życzenia świąteczne, oblewali wodą szczególnie mode dziewczyny i za to wszystko otrzymywali poczęstunek ("dary dla kogucika")
Chcąc zapoznać przedszkolaków z tym mało znanym zwyczajem ludowym, grupa starszaków wystrojona w ludowe stroje łowickie przygotowała (18 kwietnia) iniscenizację "Wieziemy tu kogucika".
Odwiedzenie z dyngusowym kurkiem każdej grupy, a także pań pracyjących w naszym przedszkolu, sprawiło dzieciom wiele radości.
W tym samym dniu starszaki udały się z dyngusowym kurkiem i welkanocnymi życzeniami do Prezydenta Miasta Laegionowa oraz do Radia Hobby.
Po powrocie do przedszkola policzono zebranye dary i rozdzielono na wszystkich uczestników imprezy.

wielkanocne tradycje

Wytworzył: Bator L., data: brak danych