Spotkania z okazji Święta Niepodległości
(Zam: 28.10.2008 r., godz. 15.28)

- zaproszony gość - żołnierz zawodowy w gr III - wycieczka do sali tradycji 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. - gr V -UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 11 LISTOPADA – NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Grupa III- 4 latki
W związku ze zbliżającym się dniem 11-go listopada Święto Niepodległości, w naszym przedszkolu odbywają się zajęcia wzbudzające zainteresowanie przedszkolaków służbą wojska w czasie pokoju i wojny. Wiele wrażeń i radosnych przeżyć dostarczyło dzieciom
4-letnim (grupa trzecia) zajęcie z udziałem zaproszonego gościa – żołnierza zawodowego.

To tatuś Bartusia K. wprowadził dzieci w radosny nastrój wojskowej defilady, opowiedział o różnych rodzajach służb wojskowych. Przedszkolaki dobrze wiedzą jaki powinien być żołnierz i po czym poznać polskiego żołnierza. Wspólne zabawy i pokaz wojskowych czapek, hełmów, maski przeciwgazowej dostarczyły dzieciom wiele radości. Zabawa krótkofalówką pozwoliła im poznać jej przydatność w zakresie nawiązywania łączności. Spotkanie z tatusiem Bartusia na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Wygłoszony przez dzieci wiersz pt. „ Żołnierz Polski” wyrażał ich chęć zostania żołnierzem.

A jak ja urosnę,
i jak będę duży,
zostanę żołnierzem
w wojsku będę służył.”

Będę chodził dumny
w żołnierskim mundurze.
A gdy kto mnie spyta,
powiem: Polsce służę.

Grupa V - 5 latki
Święto Niepodległości to okazja do przekazywania dzieciom wartości związanych z patriotyzmem. Mówiąc o patriotyzmie nie myślimy tylko o pięknych ideałach, lecz również poznajemy historię naszego kraju oraz środowiska lokalnego. W najbliższym otoczeniu naszego przedszkola znajduje się Jednostka Wojskowa, dlatego razem z dziećmi postanowiliśmy ją odwiedzić i poznać tradycje wojska polskiego.
27 października 2008 r. dzieci z grupy średniaków zwiedziły salę tradycji 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Kierownik Klubu Żołnierskiego- Wiesław Świder zapoznał wychowanków z tradycjami wojskowymi, zgromadzonymi eksponatami oraz sprzętem wojskowym.

Przedszkolacy z zainteresowaniem wysłuchali opowiadania na temat czołgu oraz dział z okresu II Wojny Światowej. Pan Świder chętnie odpowiadał na pytania dzieci dotyczące służby wojskowej.

Na zakończenie spotkania wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej, a dzieci otrzymały drobne upominki. Wycieczka ta sprzyjała integracji z najbliższym środowiskiem społecznym, rozwijała zainteresowania historią Wojska Polskiego oraz wdrażała dzieci do poszanowania tradycji patriotycznych.
Składamy podziękowania Dowództwu 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kościuszki a także Kierownikowi Klubu Żołnierskiego za zorganizowanie spotkania oraz miłe i serdeczne przyjęcie.

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 11 LISTOPADA
– NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Tradycyjnie już dzieci pięcioletnie pod kierunkiem pań Doroty Rakockiej i Małgorzaty Tkaczyk przygotowały i przedstawiły patriotyczny program artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W uroczystości uczestniczyły dzieci oraz pracownicy przedszkola, a następnie zaproszeni Rodzice.
Swoją obecnością zaszczycił nas Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo pan Piotr Zadrożny.

W klimat tak ważnego dla każdego Polaka święta wprowadził nas nasz patron – Koszałek Opałek (Ada L. z grupy VI), który przedstawił krótką historię państwa polskiego.

Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne pieśni oraz zatańczyły narodowe tańce, a akompaniowała im pani Kasia Sz.
Na zakończenie wszyscy zebrani zaśpiewali hymn państwowy. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za udział w tak ważnej uroczystości oraz dzieciom za piękny występ, który również bardzo spodobał się Panu Piotrowi Zadrożnemu.

Wytworzył: L.Bator, D. Rakocka, M. Tkaczyk, data: brak danych
Wprowadził: Małgorzata Kiliś, data: 28.10.2008 r., godz. 15.28