-
Główna  -   Rejestr zmian  -   Statystyka  -   Redakcja  -  
-
- -
Przedszkole Miejskie nr 3
im. Koszałka Opałka w Legionowie
ul. Zegrzyńska 71,
05-119 Legionowo
tel./fax: (0-22) 772-96-66
e-mail: przedszkolem3@o2.pl
Foto
Strona Główna
-
Wersja do drukudruk
Aktualność
Wieczór andrzejkowy
(Zam: 02.12.2013 r., godz. 14.19)

Wróżby i zabawy

28 listopada grupa starszaków wraz ze swoimi wychowawczyniami ; Lucyną Bator
i Elżbietą Lewandowską zaprosiła swoich rodziców na andrzejkowy wieczór wróżb i zabaw.
Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana
z pokolenia na pokolenie. Andrzejkowe wróżby matrymonialne, znane w wielu regionach Polski, rozwinęły się i ostatecznie ukształtowały na gruncie tradycji chrześcijańskiej W kościele katolickim dzień Św. Andrzeja zamyka rok kościelny. Rozpoczyna się Adwent. W porze takiej od wieków odprawiano różne wróżby. Pierwsze wzmianki o tych zwyczajach pochodzą z XVI wieku. Wielką wagę przywiązywano do snów w nocy z 29 na 30 listopada. Dziewczęta wierzyły, że ich sny w tę noc są prorocze. Należało zatem przed pójściem na spoczynek pobożnie pomodlić się do Św. Andrzeja ale, aby modlitwa była skuteczniejsza, wskazany był całodzienny post.
W przedostatni dzień listopada, w przeddzień imienin Andrzeja wszystkie panny i kawalerowie poprzez wróżby próbowali dowiedzieć się o swoim losie. Kiedy odbędzie się ich ślub? Jak ma na imię przyszły mąż czy żona? Takich andrzejkowych wróżb była nieskończona ilość, były też one wymyślane na miejscu, w zależności od potrzeb i fantazji wróżących sobie dziewcząt. Tradycje te przetrwały do dnia dzisiejszego i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb tak poważnie, jak robiono to dawniej. Wróżenie w andrzejkowy wieczór to przede wszystkim dobra zabawa
i o tym przekonały się dzieci i rodzice. Dekoracja sali wykonana przy współudziale dzieci, różnorodne wróżby, tańce i wspólne zabawy oraz przygotowany słodki poczęstunek tworzyły miłą , radosną i niezapomnianą atmosferę wieczoru.

andrzejkowo...

andrzejkowo...

andrzejkowo...

andrzejkowo...

andrzejkowo...

andrzejkowo...

andrzejkowo...

Wytworzył: brak danych, data: brak danych
Wprowadził: Katarzyna Biernacka, data: 02.12.2013 r., godz. 14.19
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Biernacka, data: 02.12.2013 r., godz. 14.48
Liczba odwiedzin: 544